Sosyal finans ve yeşil finans bağlamında emisyon ticareti modeli önerisi ve Türkiye'nin sürdürülebilir geleceği
Emission trading model proposal in the context of social finance and green finance and Turkey's sustainable future
  1. Tez No: 962294
  2. Yazar: MUSTAFA ABİDİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda etkili bir emisyon ticareti sistemi (ETS) modeli önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, sosyal finans ve yeşil finans perspektiflerini bütünleştirerek, ülkenin kendine özgü koşullarını dikkate alan kapsamlı bir model geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, uluslararası ETS uygulamaları incelenmiş, benzer ekonomik yapıya sahip ülkelerle karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiş ve Türkiye için optimal sistem parametreleri belirlenmiştir. Gerçekleştirilen analizler, Türkiye'nin emisyon profilinde enerji sektörünün %75.4 ve endüstriyel süreçlerin %23.3'lük pay ile öne çıktığını göstermektedir. Bu doğrultuda geliştirilen model önerisi, başlangıç fiyatı 0.54 USD/tCO2e ve 0.44-0.65 USD/tCO2e fiyat bandı ile toplam emisyonların %98.7'sini kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Kümeleme analizi sonucunda Türkiye ile benzer karakteristikler gösteren Endonezya ve Meksika'nın deneyimleri, sistem tasarımında yol gösterici olmuştur. Çalışma, kısa vadede yasal ve kurumsal altyapının güçlendirilmesini, orta vadede sistemin tam ölçekli uygulamaya geçirilmesini ve uzun vadede piyasa derinliğinin artırılmasını öngören kademeli bir geçiş stratejisi önermektedir. Önerilen model, karbon piyasası araçlarının yeşil finans ekosistemiyle entegrasyonunu vurgulamakta ve sürdürülebilir finans stratejileriyle uyumlu bir yapı sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, başarılı bir ETS uygulaması için kamu ve özel sektör paydaşları arasında etkin koordinasyon ve işbirliğinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to propose an effective emissions trading system (ETS) model for Turkey in line with its sustainable development goals. The research focuses on developing a comprehensive model that integrates social finance and green finance perspectives while considering the country's unique conditions. Within the scope of the study, international ETS implementations were examined, comparative analyses were conducted with countries having similar economic structures, and optimal system parameters for Turkey were determined. The analyses reveal that the energy sector accounts for 75.4% and industrial processes for 23.3% of Turkey's emission profile. Accordingly, the proposed model is designed with an initial price of 0.54 USD/tCO2e and a price band of 0.44-0.65 USD/tCO2e, covering 98.7% of total emissions. The experiences of Indonesia and Mexico, which showed similar characteristics to Turkey in the cluster analysis, have provided guidance in system design. The study proposes a gradual transition strategy that envisions strengthening the legal and institutional infrastructure in the short term, implementing the system at full scale in the medium term, and increasing market depth in the long term. The proposed model emphasizes the integration of carbon market instruments with the green finance ecosystem and presents a structure aligned with sustainable finance strategies. The findings of the study highlight the importance of effective coordination and cooperation between public and private sector stakeholders for successful ETS implementation.