Demans bakımında Yetkinlik Ölçeği 'nin Türkçe psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the Turkish psychometric properties ofthe dementia care competence scale
- Tez No: 962339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK, DOÇ. DR. MERVE ALİYE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Demans Bakımında Yetkinlik Ölçeği 'nin Türkçe psikometrik özelliklerini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma tanımlayıcı ve metodolojik tiptedir. Araştırma Şubat 2024- Ağustos 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Dahili ve Cerrahi Yataklı Birimlerinde ve Acil Servis Biriminde çalışan 350 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış olup veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu ve Demans Bakımında Yetkinlik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliliği için; dil eşdeğerliği, kapsam geçerliliği, faktör analizi, Varimax rotasyonlu Kategorik Temel Bileşenler Analizi (KTBA) yapılmıştır. Güvenirlilik için; ölçek ve madde iç tutarlılık indeksi, test tekrar test uyum analizi, madde toplam analizi, taban ve tavan etki analizi ve tepki yanlılığı analizi yapılmıştır. Araştırmamızın bulgularında Demans Bakımında Yetkinlik Ölçeği' nin alt ölçekleri için iç tutarlılık bulguları sırasıyla; Bilgi alt-ölçeği Cronbach Alpha 0,897, Tutum alt-ölçeği Cronbach Alpha 0,916, Beceri alt-ölçeği Cronbach Alpha 0,875 olarak bulunmuştur. Ölçeğin faktör yükleri; Bilgi alt-ölçeğinde 0,39-0,74, Tutum alt- ölçeğinde 0,47-0,83, Beceri alt-ölçeğinde 0,48-0,76 arasında değiştiği görülmüştür. Sonuç olarak, Demans Bakımında Yetkinlik Ölçeği Türk kültüründe kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to examine the Turkish psychometric properties of Dementia Care Competence Scale, is descriptive and methodological in type. The research was conducted with 350 nurses working in Ankara Bilkent City Hospital Internal and Surgical Inpatient Units and Emergency Department between February 2024 and August 2024. Data were collected by face-to-face interview method and Descriptive Information Form and the Dementia Care Competence Scale were used as data collection tools. For the validity of the scale; language equivalence, content validity, factor analysis, Categorical Principal Component Analysis (CPCA) with Varimax rotation was performed. For reliability; scale and item internal consistency index, test-retest analysis, item total analysis, floor and ceiling effect analysis and response bias analysis were performed. In the findings of our research, the internal consistency findings for the subscales of the Dementia Care Competence Scale were found as; Knowledge subscale Cronbach Alpha 0.897, Attitude subscale Cronbach Alpha 0.916, Skill subscale Cronbach Alpha 0.875, respectively. The factor loadings of the scale were found to vary between 0.39-0.74 in the Knowledge subscale, 0.47-0.83 in the Attitude subscale, and 0.48-0.76 in the Skill subscale. As a result, the Dementia Care Competence Scale is a valid and reliable tool that can be used in Turkish culture.