Aşırı aktif mesaneli kadınlarda pelvik taban kas egzersizlerinin cinsel yaşam üzerine etkisi
The effect of pelvic floor muscle exercises on sexual life in women with overactive bladder
  1. Tez No: 962340
  2. Yazar: FİLİZ YILMAZ ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yılmaz Aladağ, F. (2025). Aşırı Aktif Mesaneli Kadınlarda Pelvik Taban Kas Egzersizlerinin Cinsel Yaşam Üzerine Etkisi. Doktora Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Aşırı aktif mesaneli kadınlarda pelvik taban kas egzersizlerinin (PTKE) cinsel yaşam üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, 1 Aralık 2021- 1 Aralık 2024 Tarihleri arasında Erzurum Şehir Hastanesi Üroloji Polikliniğine başvuran 64 kadın (32 kadın: müdahale grubu, 32 kadın: kontrol grubu) ile yürütüldü. Çalışma verileri Kişisel Bilgi Formu, Üriner Günlük Takip Formu, Aşırı Aktif Mesane Sorgulama Formu (AAM-V8), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (EAMDS), Pelvik Taban Kas Egzersiz Uygulama Takip Formu, Digital palpasyon (pelvik taban kas gücü ölçümü) ile toplandı. Müdahale grubuna PTKE (Pelvik Taban Kas Egzersizi), 6 hafta boyunca, PTKE uygulama prosedürü doğrultusunda Simplex Cihazı ile biofeedback yaptırılarak uygulandı. Kontrol grubunun uygulama sonrası yapılan değerlendirmede AAM-V8, KCİÖ, CYKÖ-K, EAMDS, kasılma gücü, gevşeme gücü, maksimum istemli kasılma (MVC) % değeri ve pelvik taban kas gücü ortalamaları sırasıyla 35.72±2.77, 20.68±4.81, 36.60±27.14, 37.78±9.25, 5.60±2.34, 2.54±1.46, 40.02±9.26 ve 0.41±0.56, müdahale grubunun uygulama sonrası yapılan değerlendirmede AAM-V8, KCİÖ, CYKÖ-K, EAMDS, kasılma gücü, gevşeme gücü, MVC % değeri ve pelvik taban kas gücü ortalamaları sırasıyla 2.84±4.00, 18.06±3.58, 81.70±14.34, 10.25±11.56, 28.41±10.77, 2.39±0.63, 52.69±5.92 ve 4.38±0.71 saptandı.
Özet (Çeviri)
Yılmaz Aladağ, F. (2025). The Effect of Pelvic Floor Muscle Exercises on Sexual Life in Women with Overactive Bladder. Doktorate Thesis, Biruni University Postgraduate Education Institute, Istanbul. This study, which was conducted to examine the effect of pelvic floor muscle exercises (PFME) on sexual life in women with overactive bladder, was conducted with 64 women (32 women: intervention group, 32 women: control group) who applied to Erzurum City Hospital Urology Polyclinic between December 1, 2021 and December 1, 2024. The study data were collected by Personal Information Form, Urinary Diary Follow-up Form, Overactive Bladder Questionnaire (OAB-V8), Female Sexual Function Scale (FSFS), Sexual Quality of Life Scale-Woman (SQLS-W), Epidemiological Research Center Depression Scale (ERCDS), Pelvic Floor Muscle Exercise Application Follow-up Form, Digital palpation (pelvic floor muscle strength measurement). In the intervention group, PTKE (Pelvic Floor Muscle Exercise) was performed for 6 weeks with biofeedback with the Simplex Device in accordance with the given PTKE application procedure. The mean scores of OAB-V8, FSFS, SQLS-W, ERCDS, contraction strength, relaxation strength, Maximum voluntary contraction (MVC) value and muscle strength of the control group were 35.72±2.77, 20.68±4.81, 36.60±27.14, 37.78±9.25, 5.60±2.34, 2.54±1.46, 40.02±9.26 and 0.41±0.56, while the mean values of OAB-V8, FSFS, SQLS-W, ERCDS, contraction strength, relaxation strength, MVC % value and muscle strength of the intervention group were 2.84±4.00, 18.06±3.58, 81.70±14.34, 10.25±11.56, 28.41±10.77, 2.39±0.63, 52.69±5.92, and 4.38±0.71, respectively.