Ocimum basilicum L.'nin toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesi üzerine UV-B uygulamalarının etkileri
Effects of UV-B applications on total phenolic substance and antioxidant activity of ocimum basilicum L.
- Tez No: 962373
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ TÜRKYILMAZ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Önemli tıbbi ve aromatik bitkilerimizden olan, gıda ve ilaç endüstrilerinde sıklıkla kullanılan Reyhan'ın antioksidan ve fenolik madde içeriği üzerine farklı sürelerde UVB uygulamalarının etkilerini araştırdığımız çalışmada, 16/8 saat (aydınlık/karanlık) fotoperiyot, 25±2 °C sıcaklık ve %45-50 bağıl nem koşullarına sahip bitki yetiştirme odasında büyütülen fidelerde fotosentetik pigment madde miktarı, toplam çözünebilir protein miktarı, toplam fenolik madde miktarı, DPPH süpürme kapasitesi, PAL ve CAT enzim aktivitesi analizleri yapılmıştır. Klorofil a, toplam klorofil, karotenoid ve toplam fenolik madde miktarları ile PAL enzim aktivitesinde 10 dakikalık UVB uygulamasında artış, 20 ve 30 dakikalık UVB uygulamalarında azalmalar; toplam çözünebilir protein miktarı ve DPPH radikal süpürme kapasitesinde tüm uygulama gruplarında azalmalar; CAT enzim aktivitesinde ise artışlar tespit edilmiştir. Bu durum kısa süreli uygulamada bitkinin fotoprotektif ve antioksidan savunma mekanizmalarını harekete geçirdiğini uzun süreli uygulamalarda ise bitkide stres düzeyinin yükseldiğini göstermektedir. Özellikle kısa süreli UVB uygulamalarının Reyhanda antioksidan madde ve fenolik bileşik içeriğinin arttırılmasında kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of UVB treatments of various durations on the antioxidant and phenolic content of basil, an important medicinal and aromatic plant frequently used in the food and pharmaceutical industries. Seedlings grown in a plant growth chamber with a 16/8-hour (light/dark) photoperiod, 25±2°C temperature, and 45-50% relative humidity were analyzed for photosynthetic pigment content, total soluble protein content, total phenolic content, DPPH scavenging capacity, and PAL and CAT enzyme activities. Increases were observed in chlorophyll a, total chlorophyll, carotenoids, total phenolic content, and PAL enzyme activity with 10-minute UVB treatment, while decreases were observed with 20- and 30-minute UVB treatments. Decreases were observed in total soluble protein and DPPH radical scavenging capacity in all treatment groups, and CAT enzyme activity increased. This suggests that short-term treatment activates the plant's photoprotective and antioxidant defense mechanisms, while longer-term treatments increase plant stress levels. It has been determined that especially short-term UVB applications can be used to increase the antioxidant substance and phenolic compound content in basil.