CLOCK/BMAL1 etkileşimini düzenleyen küçük molekül CLK95'in farmakokinetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the pharmacokinetic properties of the small molecule CLK95 which regulating CLOCK/BMAL1 interaction
  1. Tez No: 962397
  2. Yazar: WAAD SATOUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA PALA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Satouf, W. (2025). Clock/Bmal1 Etkileşimini Düzenleyen Küçük Molekül CLK95'in Farmakokinetik Özelliklerinin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Eczacılık Fakültesi Farmakoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Canlılarda, birçok biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal süreç ~24-saatlik ritimler göstermektedir. Sirkadiyen ritimler, hipotalamustaki suprakiazmatik çekirdek tarafından kontrol edilmektedir. Moleküler düzeyde ise sirkadiyen ritimler, ana saat proteinlerinin (CLOCK/BMAL1/PER1/PER2/CRY1/CRY2) kendi aralarındaki etkileşimleri sonucunda oluşan pozitif ve negatif transkripsiyonel-translasyonel geri-bildirim döngülerini içeren moleküler bir ağ tarafından gerçekleşmektedir. Modern yaşam tarzı nedeniyle artan sirkadiyen saatteki bozulmanın birçok hastalığa neden olması/yatkınlığı arttırması, temel saat proteinlerinin aktivitelerini düzenleyen ve sirkadiyen saat üzerinde geçici kontrol sağlayabilen küçük moleküllerin keşfine yol açmıştır. CLK95'in CLOCK ve BMAL1 arasındaki etkileşimi stabilize ettiği, bunun da bu proteinlerin nükleer lokalizasyonlarını artırdığı gösterilmiştir. CLK95, moleküler saati oluşturan birincil transkripsiyonel-translasyonel geri bildirim döngüsünün pozitif kolunu stabilize ederek sirkadiyen ritmin genliğinde (amplitüd) azaltıcı ve periyodunda arttırıcı etki göstermektedir. Bu çalışmada, farelere tek doz uygulanan CLK95 molekülünün farmakokinetik profilinin ortaya konulması amaçlanmıştır. CLK95'in intraperitoneal yoldan uygulanmasının ardından belirli zaman noktalarında farelerden kan alınmış, karaciğer ve beyin dokuları izole edilmiştir. Plazma ve dokulardaki CLK95 tayini valide edilmiş LC-MS/MS yöntemiyle gerçekleştirilmiş, elde edilen konsantrasyon verileri ile farmakokinetik parametreler hesaplanmıştır. CLK95 molekülünün plazmadaki Cmaks değeri 3.799 ± 0.613 µg/mL, AUC0-24 değeri ise 19.24 ± 5.20 µg.sa/mL olarak bulunmuştur. Karaciğerdeki AUC0-24 değerleri plazmadakine göre 5 kat fazla bulunurken, beyindeki CLK95 düzeyleri 9.112 ± 4.82 µg.sa/mL olarak tespit edilmiştir. Molekülün plazmadaki yarılanma ömrü 3.33 ± 0.17 sa, dağılım hacmi (Vd) 0.521 ± 0.416 ve klirens (Cl) değeri ise 0.153 ± 0.072 L/sa olarak hesaplanmıştır. Bu tez çalışması, CLK95 molekülününfarmakokinetik profilini ortaya koyan ilk çalışmadır. Preklinik çalışma bulgularımız, ileride yapılacak olan toksisite ve etkinlik çalışmalarına temel teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Satouf, W. (2025). Investigation of the Pharmacokinetic Properties of the Small Molecule CLK95 which Regulating CLOCK/BMAL1 Interaction. İstanbul University, Institute of Health Science, Faculty of Pharmacy, Department of Pharmacology. Master's Thesis. Istanbul. In living organisms, many biochemical, physiological, and behavioral processes exhibit ~24- hour rhythms. Circadian rhythms are controlled by the suprachiasmatic nucleus in the hypothalamus. At the molecular level, circadian rhythms are mediated by a molecular network that includes positive and negative transcriptional-translational feedback loops resulting from interactions between master clock proteins (CLOCK/BMAL1/PER1/PER2/CRY1/CRY2). The increasing disruption of the circadian clock due to modern lifestyles, which contributes to or increases susceptibility to various diseases, has led to the discovery of small molecules that regulate the activities of core clock proteins and can provide temporary control over the circadian clock. It has been shown that CLK95 stabilizes the interaction between CLOCK and BMAL1, thereby increasing the nuclear localization of these proteins. CLK95 stabilizes the positive arm of the primary transcriptional-translational feedback loop that constitutes the molecular clock, thereby exhibiting a reducing effect on the amplitude and an increasing effect on the period of the circadian rhythm. In this study, the aim was to determine the pharmacokinetic profile of the CLK95 molecule administered to mice in a single dose. Following intraperitoneal administration of CLK95, blood was collected from mice at specific time points, and liver and brain tissues were removed. CLK95 was quantified in plasma and tissues using a validated LC-MS/MS method, and pharmacokinetic parameters were calculated from the concentration data obtained. The Cmax value of the CLK95 molecule in plasma was found to be 3.799 ± 0.613 µg/mL, while the AUC0-24 value was 19.24 ± 5.20 µg.h/mL. The AUC0-24 value in the liver were found to be 5 times higher than those in plasma, while CLK95 levels in the brain were determined to be 9.112 ± 4.82 µg.h/mL. The half-life of the molecule in plasma was calculated to be 3.33 ± 0.17hours, Lthe distribution volume (Vd) was 0.521 ± 0.416 L, and the clearance (Cl) value was 0.153 ± 0.072 L/hour. This thesis study is the first to elucidate the pharmacokinetic profile of the CLK95 molecule. Our preclinical study findings will serve as a basis for future toxicity and efficacy studies.