Ekran maruziyeti bulunan 12-36 aylık çocuklarda duyusal işlemleme becerileri ve uyku arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory processing skills and sleep in 12–36 month-old children with screen exposure
  1. Tez No: 962399
  2. Yazar: ALEYNA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, 12–36 aylık çocukların ekran maruziyeti ile duysal işlemleme becerileri ve uyku düzenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen ve 12–36 aylık çocuğa sahip bireylerden oluşan ebeveynler oluşturmuştur. Güç analizi sonuçlarına göre, araştırma kapsamına toplam 148 çocuk dahil edilmiş; bu sayının 74'ü Grup 1'i, 74'ü ise Grup 2'yi teşkil etmiştir. Veri toplama araçları olarak Kısa Bebek Uyku Anketi (Brief Infant Sleep Questionnaire - BISQ), Bebeklik Çağı Duyu Profili (BÇDP-2) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 27 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, ekran maruziyeti olan çocukların annelerinin daha ileri yaşta olduğunu ve düşük eğitim seviyesinin ekran maruziyetinin daha fazla olmasına yol açtığını göstermektedir. Ekran maruziyeti olan çocuklar, Grup 2'deki çocuklardan daha fazla ekran süresine sahip olmuş ve genellikle televizyon ile mobil cihazlar kullanılmıştır. Grup 1'deki çocukların uyku düzeni ve uyku kalitesi, Grup 2'dekilere kıyasla belirgin şekilde daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, ekran maruziyeti ile çocuğun uyku düzeni, yatma rutini, uykuya dalma süresi gibi faktörler arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, erken yaşta aşırı ekran maruziyetinin çocukların duysal işlemleme becerileri ve uyku düzeni üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, erken çocukluk döneminde ekran süresi sınırlandırılmalı; ailelere ekran kullanımına dair bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı ve özellikle duyu temelli gelişim riskleri olan çocuklarda ekran süresine yönelik yapılandırılmış rehberlik sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between screen exposure and sensory processing skills and sleep patterns in children aged 12 to 36 months was examined. The sample of the research consisted of parents with children in the 12–36-month age range, selected using the snowball sampling method. According to the results of the power analysis, a total of 148 children were included in the study, with 74 comprising Group 1 and 74 forming Group 2. Data were collected using the Brief Infant Sleep Questionnaire (BISQ), the Infant/Toddler Sensory Profile-2 (ITSP-2), and a sociodemographic information form. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27 software. The findings revealed that the mothers of children in Group 1 were generally older and had lower levels of education, which was associated with increased screen time. Children in Group 1 had significantly higher screen time than those in Group 2, and the devices most commonly used were televisions and mobile devices. The sleep patterns and sleep quality of the children in Group 1 were found to be considerably lower compared to those in Group 2. Furthermore, significant differences were observed between screen exposure and factors such as sleep routine, time to fall asleep, and overall sleep regulation. These results suggest that excessive screen exposure during early childhood may have negative impacts on children's sensory processing abilities and sleep patterns. Based on these findings, screen time should be limited during early childhood; families should be educated about healthy media use; and structured guidance should be provided, particularly for children at risk of sensory processing difficulties.