Türkiye'de sözleşmeli araştırma kuruluşları ve sözleşmeli araştırma kuruluşlarının klinik araştırmalardaki yeri
Contract research organizations in turkey and their roles in clinical research. istanbul üniversitesi institute of health science
  1. Tez No: 962410
  2. Yazar: SELEN YAPMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Araştırmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, bilimsel ve etik standartlara uygun olarak insan sağlığına katkı sunan klinik araştırmalarının yürütülmesinde kritik paydaşlar haline gelen Sözleşmeli Araştırma Kuruluşlarının (SAK) rolünü, etkisini ve Türkiye'deki konumunu incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada, SAK sektörünün tarihsel gelişimi, küresel pazar büyüklüğü, iş modelleri, sundukları hizmetler ve klinik araştırmalardaki sorumlulukları ile ilgili bir literatür taraması ile analiz edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki SAK yapısı, düzenleyici uyumluluk ve sektörde karşılaşılan fırsatlar ve zorluklar değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, SAK'ların sağladığı operasyonel esneklik ve uzmanlık önemli avantajlar olarak yer almasına rağmen, artan maliyetler, kalite standartlarının farklılaşması ve bilimsel bağımsızlığa etkileri tartışılmaktadır. Türkiye'de SAK sektörünün daha etkin ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için denetim süreçlerinin güçlendirilmesi ve uluslararası kalite standartlarına uyumun artırılması gerektiği düşünülmektedir. Bu tez, SAK'ların klinik araştırmaların geleceğindeki yerini değerlendirirken etik, bilim ve operasyonel açıdan dengeli bir yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the role, impact and especially the current position of Contract Research Organizations (CROs), which have become critical stakeholders in conducting clinical research that contributes to human health in accordance with scientific and ethical standards. The study analyzes the historical development of the CRO sector, global market size, business models, services offered and responsibilities in clinical research through a comprehensive literature review. In addition, the structural characteristics of CROs in Türkiye, their regulatory compliance and sectoral opportunities and challenges are evaluated. According to the findings of the study, while CROs offer significant advantages in terms of operational flexibility and expertise, that also raise concerns about increasing costs, variability in quality standards and potential impacts on scientific independence. In particular, differences in organizational maturity, personnel qualifications and lack of consistent quality assurance mechanisms pose challenges in the Turkish context. In order for the CRO sector in Türkiye to transform into a more efficient and sustainable structure, it is necessary to strengthen regulatory oversight, increase compliance with international quality standards and improve workforce adequacy. This thesis highlights the importance of developing an ethically, scientifically and operationally balanced approach when considering the future role of CROs in clinical research.