Preeklampsi modeli oluşturulmuş trofoblastlarda GRP75 inhibisyonunun hücre stresi üzerine etkisi
Effect of GRP75 inhibition on cell stress ın trophoblasts modeled with Preeclampsia
  1. Tez No: 962422
  2. Yazar: AYSUN AYDINOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELİF GÜZEL MEYDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Preeklampsi (PE), ekstravilloz trofoblastlarin (EVT'nin) uterus spiral arterlerine doğru yetersiz invazyonu ile sonuçlanan uteroplasental vasküler disfonksiyon ile karakterize bir hastalıktır. Bu durumda meydana gelen aralıklı arteriyel kan akışı, tekrarlanan iskemi/reperfüzyon ataklarına yol açar. Bunun sonucunda meydana gelen hipoksiye bağlı oksidatif stres gelişir. Hipoksiye bağlı oksidatif stres, plasenta dokusunda ve trofoblast hücre hatlarında mitokondriyal reaktif oksijen türevlerini (mtROS'u) arttırdığı ve mitokondriyal disfonksiyona sebep olduğu bilinmektedir. Ca2+, mitokondri ile ilişkili endoplazmik retikulum (ER) membranları (MAM) aracılığıyla ER'den mitokondriye aktarılır. Ca2+, normalde mitokondriyal oksidatif fosforilasyon için gerekli olsa da aşırı yüklenmesi bu süreci bozar ve daha fazla ROS üretimini tetikleyerek hem mitokondri de hem de ER'de disfonksiyona sebep olur: hücre ölümü tetiklenir. Bu tez çalışmasında, PE modelini taklit etmek için oluşturulacak hipoksiye bağlı oksidatif stres ortamında, trofoblastlardaki Ca2+ transferinin engellenmesi ile hücre canlılığını ve trofoblast invazyonunu arttırarak PE'ye olası bir terapötik yaklaşım geliştirilmesi amaçlandı. Bu doğrultuda, MAM'da bir 'moleküler köprü' olarak görev yapan Glikoz Düzenlenmiş Protein 75 (GRP75) protein ekspresyonun azaltılması yoluyla aşırı Ca2+ transferinin engellenmesi hedeflendi. Projemizde JAR trofoblast hücre hattı kullanıldı. Hücrelere, PE benzeri in vitro hipoksiye bağlı oksidatif stres ortamı oluşturmak için hidrojen peroksit (H2O2), GRP75 ekspresyonun azaltılması için de kimyasal ajan (MKT077) uygulandı. Böylece çalışmamızda 4 grubumuz yer almaktadır: (1) sham, (2) H2O2, (3) H2O2 + MKT077 ve (4) MKT077 grupları. Gruplarda uygulanacak en uygun H2O2 ve MKT077 dozlarının belirlenmesi için EC50 analizi yapılmışdı. MKT077'nin JAR trofoblast hücrelerine olan azaltıcı etkisini değerlendirmek için GRP75 protein ekspresyon seviyeleri, ER stresi belirteci olarak Glikoz düzenleyici protein 78 (GRP78) ve PE biyobelirteçi olarak da çözünür Fms-benzeri tirozin kinaz-1 (sFLT1) ekspresyon seviyeleri tmmünosttoktmyasal olarak analtz edtldt. Ayrıca bu kimyasalın JAR trofoblast hücrelerine olan etkisinin hücre canlılılıkları, hücre göçü ve hücre ölümü açısından analizleri yapıldı. Projemiz, GRP75'in trofoblast üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışmadır. Bu çalışmadan elde edilen verilerin, PE'nin altında yatan mekanizmanın aydınlatılmasında ve olası terapötik yaklaşımların geliştirilmesinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia (PE) is a disease characterized by uteroplacental vascular dysfunction resulting from the insufficient invasion of extravillous trophoblasts (EVTs) into the uterine spiral arteries. This condition leads to intermittent arterial blood flow and repeated ischemia/reperfusion episodes, ultimately resulting in hypoxia-induced oxidative stress. It is known that such oxidative stress increases mitochondrial reactive oxygen species (mtROS) in placental tissue and trophoblast cell lines, leading to mitochondrial dysfunction.Calcium (Ca²⁺) is transferred from the endoplasmic reticulum (ER) to the mitochondria via mitochondria-associated ER membranes (MAMs). Although Ca²⁺ is normally required for mitochondrial oxidative phosphorylation, its overload disrupts this process, enhances ROS production, and causes dysfunction in both the mitochondria and ER, triggering cell death.In this thesis study, we aimed to develop a potential therapeutic approach for PE by improving cell viability and trophoblast invasion through the inhibition of Ca²⁺ transfer in a hypoxia-induced oxidative stress environment designed to mimic the PE model. In this context, it was targeted to prevent excessive Ca²⁺ transfer by reducing the expression of Glucose-Regulated Protein 75 (GRP75), which functions as a 'molecular bridge' in MAMs.The JAR trophoblast cell line was used in our project. Hydrogen peroxide (H₂O₂) was applied to induce an in vitro hypoxia-related oxidative stress condition mimicking PE, and the chemical agent MKT077 was used to reduce GRP75 expression. Accordingly, four groups were included in our study: (1) sham, (2) H₂O₂, (3) H₂O₂ + MKT077, and (4) MKT077.An EC50 analysis was performed to determine the most appropriate doses of H₂O₂ and MKT077 to be applied in each group. To evaluate the suppressive effect of MKT077 on JAR trophoblast cells, GRP75 protein expression levels, the ER stress marker Glucose-Regulated Protein 78 (GRP78), and the PE biomarker soluble fmslike tyrosine kinase-1 (sFLT1) were analyzed immunocytochemically. In addition, the effects of this chemical on cell viability, cell migration, and cell death in JAR trophoblasts were also evaluated.Our project is the first study to investigate the effects of GRP75 on trophoblasts. The findings from this study are expected to contribute to elucidating the underlying mechanisms of PE and to the development of potential therapeutic strategies.