Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda oral-antidiyabetiklerin sarkopeni ile ilişkisi
The relationship between oral antidiabetic drugs and sarcopenia in patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 962421
  2. Yazar: MUHAMMED OĞUZHAN KARA
  3. Danışmanlar: DR. SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Tip 2 diyabet (T2DM) hastalarında farklı oral antidiyabetik kombinasyonlarının ve insülin tedavisinin sarkopeni üzerine etkileri, hem EWGSOP2 hem de Türkiye'ye özgü tanı kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmaya, 18–65 yaş aralığında, farklı antidiyabetik tedavilerle izlenen 387 T2DM hastası dahil edilmiştir. Hastalar beş gruba ayrılmıştır: metformin monoterapisi, metformin + sülfanilüre, metformin + DPP-4 inhibitörü, metformin + SGLT-2 inhibitörü ve diğer kombinasyonlar. Kas gücü, kas kütlesi ve fiziksel performans sırasıyla el kavrama kuvveti, biyoelektrik impedans analizi (BIA) ve 4 metrelik yürüme testi ile değerlendirilmiştir. Sarkopeni tanısı EWGSOP2 ve Türkiye'ye özgü eşik değerler kullanılarak konulmuştur. Bulgular: EWGSOP2 kriterlerine göre konfirme sarkopeni saptanmazken (%0), Türkiye'ye özgü eşiklerle bu oran %8.3'tür. El kavrama gücü düşüklüğü %31.5, SMI düşüklüğü %28.4 oranında bulunmuştur. El kavrama gücü düşüklüğü; ileri yaş (OR: 1.04, p=0.03), yüksek HDL düzeyi (OR: 1.02, p=0.03) ve metformin+DPP-4 inhibitörü kullanımı (OR: 1.74, p=0.04) ile anlamlı ilişkili bulunmuştur. SMI düşüklüğü yaş ile ilişkili bulunmuş olup (OR: 1.11, p=0.002); ayrıca metformin monoterapisi kullanan hastalarda, SMI düşüklüğü oranı, metformin+DPP-4 inhibitörü ve metformin+SGLT-2 inhibitörü kombinasyonları kullanan hastalara göre anlamlı düzeyde daha düşük tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of different oral antidiabetic drug combinations on sarcopenia in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM), using both EWGSOP2 and Turkey-specific diagnostic criteria. Methods: This cross-sectional study included 387 patients aged 18–65 years receiving various antidiabetic treatments. Patients were categorized into five treatment groups: metformin monotherapy, metformin + sulfonylurea, metformin + DPP-4 inhibitor, metformin + SGLT-2 inhibitor, and other combinations. Muscle strength, muscle mass, and physical performance were assessed using handgrip strength, bioelectrical impedance analysis (BIA), and a 4-meter gait speed test, respectively. Sarcopenia was defined according to both EWGSOP2 and Turkish cut-off values. Results: According to EWGSOP2, confirmed sarcopenia was not detected (0%), while it was 8.3% based on Turkey-specific thresholds. Handgrip weakness was found in 31.5% and low skeletal muscle index (SMI) in 28.4% of patients. Handgrip weakness was significantly associated with older age (OR: 1.04, p=0.03), higher HDL (OR: 1.02, p=0.03), and metformin+DPP-4 inhibitor therapy (OR: 1.74, p=0.04). SMI reduction was associated with age (OR: 1.11, p=0.002).