İktisadi krizlerin toplumsal hafızaya yansıması
The reflection of economic crises on social memory
- Tez No: 962443
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARAARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İktisadi krizleri sosyolojik bir perspektifle analiz etmeyi hedefleyen bu çalışma, krizlerin toplumsal hafızadaki yansımalarını konu edinmektedir. Türkiye'de yaşanan iktisadi krizlerin ekonomik ya da politik etkilerinden ziyade toplumsal ve kültürel etkilerine odaklanmakta ve bunu hafızaya yansımaları üzerinde anlaşılmasını hedeflemektedir. Teorik bir çalışma olan bu tez, iktisadi krizleri tarihsel olarak anlamaya imkân sağlayacak dokümanların analizi ve krizlerin toplumsal hafızada nasıl şekillendiğinin gözlemlenmesi üzerine kurulmuştur. Çalışma bu bağlamda, tarihsel ve sosyolojik yaklaşımla gerçekleştirilmiştir. Krizlerin toplumsal hafızaya yansıması mekân, anlatı, bedensel pratik ve dil parametreleri üzerinden ele alınarak tematik kavramsallaştırmalarla analiz edilmiştir. Bu analizler etrafında geliştirilen çerçevede kriz dönemlerinde bazı unsurların sembol haline getirilerek hatırlatıldığı bazı unsurların ise unutturulduğu sonucuna varılmıştır. Böylece tez, kriz olgusunun sosyolojik olarak anlaşılmasına katkı sağlarken hafızanın da kriz süreçlerindeki inşa edici rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to analyze economic crises from a sociological perspective, focuses on the reflections of crises in social memory. It focuses on the social and cultural effects of economic crises in Turkey rather than their economic or political effects and aims to understand their reflections on memory. This thesis, which is a theoretical study, is based on the analysis of documents that will enable a historical understanding of economic crises and the observation of how crises are shaped in social memory. In this context, the study was conducted with a historical and sociological approach. The reflection of crises on social memory has been analyzed through thematic conceptualizations based on the parameters of space, narrative, bodily practice and language. In the framework developed around these analyses, it is concluded that some elements are reminded by turning them into symbols in times of crisis, while others are forgotten. Thus, the thesis contributes to the sociological understanding of the crisis phenomenon and reveals the constructive role of memory in crisis processes.