Sosyal medya kullanım bozukluğunun aşı tereddüdüne etkisi
The effect of social media use disorder on vaccine hesitancy
- Tez No: 962447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN DERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Aşı tereddüdü, bireylerin aşıların güvenliği ve gerekliliği konusundaki endişeleri nedeniyle aşı yaptırmaktan kaçınması veya aşıları geciktirmesi durumudur ve küresel halk sağlığını tehdit eden önemli bir sorundur. Sosyal medya, aşılarla ilgili bilgiye erişim ve bu bilgilerin paylaşımı için yaygın bir platform haline gelmiştir. Ancak, sosyal medyada yayılan yanlış veya yanıltıcı bilgiler, aşı tereddüdünü artırabilmektedir. Sosyal medya kullanım bozukluğu (SMKB) ise, bireyin sosyal medyayı aşırı ve kontrolsüz bir şekilde kullanması, bu durumun günlük yaşamını, ilişkilerini ve sağlığını olumsuz etkilemesi şeklinde tanımlanır. SMKB'nin, bireylerin bilgiye yaklaşımını ve değerlendirme biçimini etkileyebildiği gibi aldıkları kararlara da tesir edebileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, SMKB'nin aşı tereddüdü üzerindeki potansiyel etkileri, halk sağlığı açısından önemli bir araştırma konusudur. Bu araştırma, sosyal medya kullanım bozukluğu ile aşı tereddüdü arasındaki ilişkiyi ve sosyo-demografik değişkenlerin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, 362 katılımcıya yüz yüze anket uygulandı, veriler Aşı Tereddüdü Ölçeği(ATÖ)ve Sosyal Medya Kullanım Bozukluğu Ölçeği(SMKBÖ) ile toplandı. Bulgular Kruskal Wallis-H, Mann-Whitney U ve Spearman'srhotestleriile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Vaccine hesitancy is the situation where individuals avoid or delay vaccination due to concerns about the safety and necessity of vaccines, and is a significant problem that threatens global public health. Social media has become a widespread platform for accessing and sharing information about vaccines. However, false or misleading information spread on social media can increase vaccine hesitancy. Social media use disorder (SMUD) is defined as an individual's excessive and uncontrolled use of social media, which negatively affects their daily life, relationships, and health. It is thought that SMUD can affect individuals' approach to information and the way they evaluate it, as well as the decisions they make. In this context, the potential effects of SMUD on vaccine hesitancy are an important research topic in terms of public health. This study aims to examine the relationship between social media use disorder and vaccine hesitancy and the effects of socio-demographic variables. Within the scope of the study, a face-to-face survey was applied to 362 participants, and data were collected using the Vaccine Hesitancy Scale (VHS) and Social Media Use Disorder Scale (SMUDS). Findings were analyzed using Kruskal Wallis-H, Mann-Whitney U, and Spearman's rho tests.