Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve tolerans düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resilience and tolerance levels of students of the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 962512
  2. Yazar: HARUN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışma Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları ve tolerans düzeylerinin incelenmesi ve öğrencilerin demografik bilgilerinden elde edilen bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Kısa Psikolojik sağlamlık ölçeği ve tolerans ölçeği kullanılarak yapılan araştırmaya toplam 329 katılımcı katılmıştır. Görüşmeler gönüllük esaslı olacak şekilde yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 paket programı ile analiz edilerek bulgular oluşturulmuştur. Analizler neticesinde psikolojik sağlamlık ile tolerans gelişimi seviyesinin yüksek olmadığı, psikolojik sağlamlık ile tolerans gelişimi arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca incelenen değişkenler bağlamında sınıf, kalınan yer, anne-baba eğitim seviyesi, spor yapma ve spor türü açısından anlamlılık olmadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet ve bölüm değişkenleri açısından incelendiğinde ise tolerans gelişimi açısından anlamlılık olduğu, psikolojik sağlamlık açısından ise anlamlılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Tolerans gelişim seviyelerinin erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre ve öğretmenlik bölümü öğrencilerinin diğer bölüm öğrencilerine göre daha yüksek olduğu sonucuna erişilmiştir. Sonuç olarak özellikle cinsiyet ve bölüm bağlamında daha fazla çalışmaların yapılmasının ve psikolojik sağlamlık ve tolerans gelişim seviyesinin arttırılmasına yönelik eğitimlerin hazırlanarak uygulanmasının sürece olumlu yönde katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to examine the psychological resilience and tolerance levels of students of Trabzon University Faculty of Sports Sciences and to reveal whether they differ according to the independent variables obtained from the students' demographic information. A total of 329 participants participated in the study conducted using the Short Psychological Resilience Scale and Tolerance Scale. The interviews were conducted on a voluntary basis. The obtained data were analyzed with the SPSS 27 package program and the findings were created. As a result of the analyses, it was determined that the level of psychological resilience and tolerance development was not high, and there was no significant difference between psychological resilience and tolerance development. In addition, it was determined that there was no significance in terms of class, place of residence, parental education level, doing sports and type of sports in the context of the variables examined. When examined in terms of gender and department variables, it was concluded that there was significance in terms of tolerance development, but no significance in terms of psychological resilience. It was concluded that the tolerance development levels of male participants were higher than female participants and the teaching department students were higher than the students of other departments. As a result, it is thought that further studies, especially in terms of gender and department, and the preparation and implementation of training aimed at increasing the level of psychological resilience and tolerance development can contribute positively to the process.