Radyasyon alanında çalışan sağlık personellerinin örgütsel bağlılık düzeyinin belirlenmesi: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi örneği
Determination of organizational commitment levels of health personnel working in radiation field: The case of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital
  1. Tez No: 962552
  2. Yazar: MURAT TEMİZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZ RADYASYON ALANINDA ÇALIŞAN SAĞLIK PERSONELİNİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ: KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR ŞEHİR HASTANESİ ÖRNEĞİ Yapılan bu çalışma, radyasyonlu alanlarda çalışan sağlık personelinin örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Radyoloji klinikleri, bilgi, tecrübe ve beceri gerektiren, aynı zamanda çalışma koşulları açısından diğer hastane birimlerine göre daha riskli bölümlerdir. Çalışanların kuruma bağlılığı, sunulan sağlık hizmetinin kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Özellikle büyük ölçekli şehir hastanelerinde, çalışanların eğitim düzeyi, bilgi ve iletişim becerileri, hizmet kalitesini belirleyen kritik unsurlar arasında yer almaktadır. Araştırmanın evreni Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 06.03.2024-30.04.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmaya, radyasyonlu alanlarda görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden sağlık personeli dâhil edilmiştir. Veriler, Meyer ve Allen tarafından geliştirilen ve Abidin Dağlı ve arkadaşları (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan 18 soruluk“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan 13 soruluk tanıtıcı bilgi formu aracılığıyla yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, radyasyonlu alanlarda çalışan sağlık personelinin örgütsel bağlılık düzeyi genel olarak orta seviyede bulunmuştur. Bulunan verilere göre, demografik değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, medeni durum, unvan ve çalışanların kurum ve birimden memnuniyeti örgütsel bağlılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışanların örgütsel bağlılık düzeyini artırmak için eğitim ve gelişim süreçlerinin desteklenmesi, motivasyonu artırıcı iyileştirme çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF ORGANIZATIONAL COMMITMENT LEVELS OF HEALTH PERSONNEL WORKING IN RADIATION FIELD: THE CASE OF KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR CITY HOSPITAL This study aims to determine the organizational commitment levels of health personnel working in radiation areas. Radiology clinics are units that require knowledge, experience, and skills, and are riskier than other hospital departments in terms of working conditions. Employee commitment to the institution is an important factor that directly affects the quality of health services provided. In large urban hospitals, the education level, knowledge, and communication skills of employees are critical factors in determining service quality. The study was conducted at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between March 6, 2024, and April 30, 2024, and included health personnel working in radiation areas who agreed to participate. Data were collected through face-to-face surveys using the 18-item“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer and Allen and adapted to Turkish by Abidin Dağlı et al. (2018), along with a 13-item demographic information form prepared by the researcher, and were analyzed using SPSS 26. According to the findings, the organizational commitment level of health personnel working in radiation areas was generally intermediate. The data collected regarding differences in organizational commitment based on marital status, title, years of service were found to have significant impact to organizational commitment, but no significant differences were found in terms of demographic variables. It is recommended that supporting training and development processes and implementing improvement measures to boost motivation may further enhance employee organizational commitment.