Örgütsel sessizlik, tükenmişlik ve iş performansı ilişkisi: Şehir hastanelerinin radyoloji kliniğinde görev yapan personel üzerine bir araştırma
The relationship between organizational silence, burnout and work performance: A research on staff working in the radiology clinic of city hospitals
- Tez No: 962562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, örgütsel sessizlik, tükenmişlik ve iş performansı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, şehir hastanelerinin radyoloji kliniğinde çalışan personel üzerinde örgütsel sessizlik ve tükenmişliğin iş performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 3 şehir hastanesinin radyoloji kliniğinde görev yapan yaklaşık 700 personelden 254 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi, verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile işlenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmada, örgütsel sessizlik ve tükenmişliğin iş performansı üzerinde kısmen anlamlı etkiye sahip olduğunu destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Örgütsel sessizlik boyutlarından savunmacı sessizliğin iş performansı üzerinde negatif yönde anlamlı etkisi tespit edilmiştir. Tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutunun iş performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisi belirlenmiştir. Çalışmanın, uygulamacılara, çalışanların iş performansını olumsuz etkileyen örgütsel sessizlik ve tükenmişlik gibi psikososyal faktörleri belirleyerek, bu faktörlere yönelik etkili müdahale stratejileri geliştirme konusunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, araştırmacılara bu değişkenlerin iş performansı üzerindeki etkilerini daha derinlemesine inceleyebilecekleri teorik ve ampirik bir temel sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between organizational silence, burnout, and job performance. The main objective of the research is to reveal the effects of organizational silence and burnout on job performance among personnel working in the radiology clinics of city hospitals. The research was conducted with 254 participants selected from approximately 700 employees working in the radiology clinics of three city hospitals operating in Istanbul. Convenience sampling was used to determine participants, and data were collected through a questionnaire. The data were processed and analyzed using the SPSS program. The findings support that organizational silence and burnout have a partially significant effect on job performance. It was found that defensive silence, one of the dimensions of organizational silence, had a significant negative effect on job performance, while the personal accomplishment dimension of burnout had a significant positive effect. The study is expected to contribute to practitioners by identifying psychosocial factors such as organizational silence and burnout that negatively affect employee job performance, and by guiding the development of effective intervention strategies targeting these factors. Furthermore, it is anticipated that the study will provide researchers with a theoretical and empirical basis for examining the effects of these variables on job performance in greater depth.