Endüstriyel otomasyon sektöründe bir depo tasarımı uygulaması
Warehouse design - a practice in industrial automation sector
  1. Tez No: 962563
  2. Yazar: AYŞEN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE TÜMENBATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, endüstriyel otomasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın depo süreçlerini analiz ederek, mevcut sistemde yaşanan sorunlara çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, depo yönetimi, yerleştirme politikaları, sipariş toplama stratejileri ve süreç performanslarının iyileştirilmesi gibi konular ele alınmıştır. Literatür taramasıyla depo tasarımı ve sipariş toplama sistemleri üzerine yapılan güncel çalışmalar incelenmiş, sektörel uygulamalar değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, Türkiye'deki bir firmanın mevcut depo yapısı detaylı şekilde analiz edilmiş; fiziksel alan yetersizliği, rastgele yerleşim, FIFO kısıtları ve ergonomik eksiklikler gibi sorunlar tespit edilmiştir. SAP sisteminden alınan verilerle ürünler, boyut, ağırlık ve stok hareketlerine göre sınıflandırılmış; bu sınıflandırma doğrultusunda raf yapısı ve yerleşim planı yeniden tasarlanmıştır. Yeni depo tasarımında dinamik adresleme, Pareto destekli yerleşim ve kutu kayar raf sistemleri gibi modern yaklaşımlar benimsenmiştir. Sipariş toplama süreci, kesikli sistemden parti toplamaya dönüştürülerek verimlilik artırılmış; dijital sipariş toplama arabaları ve ergonomik paketleme istasyonları önerilmiştir. Ayrıca, iade süreçleri teknik servis birimine devredilerek depo operasyonundan ayrıştırılmıştır. Sonuç olarak, önerilen kavramsal tasarım ile depo süreçlerinin hızlandırılması, hata oranlarının azaltılması ve müşteri memnuniyetinin artırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, endüstriyel otomasyon sektöründe depo verimliliğini artırmaya yönelik uygulanabilir ve sürdürülebilir bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the warehouse operations of a company operating in the industrial automation sector and proposes a new warehouse design to address existing inefficiencies. The study focuses on warehouse management, placement policies, order picking strategies, and performance improvement of operational processes. A comprehensive literature review was conducted to examine current practices in warehouse design and order picking systems. The current warehouse structure of a company in Turkey was analyzed in detail, revealing issues such as limited physical space, random placement, FIFO constraints, and ergonomic deficiencies. Product data retrieved from the SAP system was classified based on dimensions, weight, and stock movement. Based on this classification, a new shelving structure and layout plan were developed. The proposed warehouse design incorporates modern approaches such as dynamic addressing, Pareto-based placement, and gravity flow racking systems. The order picking process was redesigned from discrete picking to batch picking to improve efficiency. Digital picking carts and ergonomic packing stations were also introduced. Additionally, the return process was separated from warehouse operations and assigned to the technical service department. As a result, the conceptual design aims to accelerate warehouse processes, reduce error rates, and enhance customer satisfaction. This study presents a practical and sustainable model to improve warehouse efficiency in the industrial automation sector.