Kahve ekonomisi ve kahve sektörünün çevre üzerindeki etkisi
Coffee economy and the impact of the coffee industry on the environment
  1. Tez No: 962566
  2. Yazar: DURMUŞ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tropikal bölgelerde yetişen kahve bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen kahve, yüzyıllardır dünyada birçok ülkede günlük hayatta en çok tüketilen içeceklerden biri olmuştur. Sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan büyük anlam taşıyan kahve, dünyada en çok ticareti yapılan tarım ürünlerinden biridir. Kahve ekonomisi, dünya çapında milyonlarca üretici, tüketici ve perakendeciyi bünyesinde barındıran büyük bir ekonomidir. Kahve satan işletmeler dış ticaret, imalat, lojistik ve hizmet gibi kategorilerde ticari faaliyetler ve istihdam açısından ele alındığında, kahvenin ülkelerin ekonomisine olan katkısı yüksektir. Latin Amerika, Afrika ve Asya'daki gelişmekte olan ülkeler için de önemli bir gelir kaynağıdır. Kahve bir tarım ürünü olduğundan aşırı iklim olayları arzını etkilediğinde bu durum kahve fiyatlarına yansımaktadır. Öte yandan kahve üretim ve tüketiminde kullanılan yöntemler ciddi çevresel etkilere neden olabilmektedir. Üretiminde ormansızlaşma, toprak erozyonu, su kirliliği, biyolojik çeşitliliğin kaybı gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kahve işleme, taşıma ve tüketim süreçlerinde karbon emisyonu ve enerji tüketimi oldukça yüksektir. Günümüzde sürdürülebilirlik, atık yönetimi ve küresel çevre sorunları ekonomik kalkınmanın önemli unsurları haline gelmiştir. Bu çalışma, literatürde çok fazla çalışılmamış bir konu olan kahvenin çevresel etkilerini vurgulamayı ve daha sürdürülebilir ilkelerle tüketimi teşvik etmeyi, aynı zamanda bu alanda yeni çalışmalara da kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Coffee, obtained from the beans of the coffee plant grown in tropical regions, has been one of the most consumed beverages in daily life in many countries around the world for centurie: Coffee, which has great social, cultural and economic meaning, is one of the most traded agricultural products in the world. The coffee economy is a large economy that includes millions of producers, consumers and retailers worldwide. When businesses selling coffee are considered in terms of commercial activities and employment in categories such as foreign trade, manufacturing, logistics and services, the contribution of coffee to national economies is high. It is also an important source of income for developing countries in Latin America, Africa and Asia. Since coffee is an agricultural product, when extreme climatic events affect its supply, this is reflected in coffee price: On the other hand, the methods used in coffee production and consumption can cause serious environmental impact: Problems such as deforestation, soil erosion, water pollution, and loss of biodiversity arise in its production. In addition, carbon emissions and energy consumption are quite high in coffee processing, transportation, and consumption processe: Today, sustainability, waste management, and global environmental issues have become important elements of economic development. This study aims to emphasize the environmental impacts of coffee, a subject that has not been studied much in literature, and to encourage consumption with more sustainable principles, while also creating resources for new studies in this area.