Güneydoğu Anadolu Projeleri'nde (GAP) yapılan arazi toplulaştırma çalışmalarında koordinasyon ve planlama sorunları
Coordination and planning problems in land consolidation projects in the region of southeast Anatolian projects (GAP)
  1. Tez No: 96258
  2. Yazar: YAŞAR İNCEYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJELERİ'NDE (GAP) YAPDLAN ARAZİ TOPLULAŞTffiMA ÇALIŞMALARINDA KOORDİNASYON VE PLANLAMA SORUNLARI Yaşar INCEYOL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Tayfun ÇAY 2000, 64 Sayfa Jüri : Yrd. Doç. Dr. Tayfun ÇAY Prof. Dr. Mehmet KARA Yrd. Doç. Dr. Gfılgün ÖZKAN GAP bölgesinde Türkiye'nin en büyük arazi toplulaştırma projeleri, sulama projeleri ile birlikte yürütülmektedir. Böylesine büyük projelerin yapılmasında önemli koordinasyon ve planlama sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu projelerin uygulama aşamasındaki koordinasyon ve planlama sorunlarının incelenmesi, önemli faydalar sağlayacaktır. Bu çalışmada, GAP bölgesinde yapılan arazi toplulaştırma çalışmalarında proje yapımı ve sonrasında ortaya çıkan koordinasyon ve planlama sorunları incelenmiştir. İnceleme alam, GAP bölgesi Harran Ovası Arazi Toplulaştırma Bölgesi'dir. Arazi toplulaştırmasının kadastro ve sulama projesi ilişkilerinde uygulamada karşılaşılan; sulama sanat yapılarının yer ve boyutlarının tespit edilmesi, arazi toplulaştırması sonrasında sulanamayan parsellerde ek sanat yapısı yapılması gibi koordinasyon ve planlama sorunları, örneklerle tespit edilmiştir. Bu sorunların giderilmesi için çözüm önerileri geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : GAP, arazi toplulaştırması, sulama tatbikat projesi, kadastro, koordinasyon, planlama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis COORDINATION AND PLANNING PROBLEMS IN LAND CONSOLIDATION PROJECTS IN THE REGION OF SOUTHEAST ANATOLIAN PROJECTS (GAP) Yasar INCEYOL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodeesy and Photogrammetry Supervizor : Yrd. Doç. Dr. Tayfun ÇAY 2000, 64 Page Jury : Yrd. Doç. Dr. Tayfun ÇAY Prof. Dr. Mehmet KARA Yrd. Doç. Dr. Gûlgûn ÖZKAN Tn the GAP area, the biggest land consolidation projects of Turkey have been applying with irrigating projects. So, in making these projects, important coordination and planning problems have been appeared. The analysing of coordination and planning problems in the application period of these project will gain some adventages. In this study, the coordination and planning problems have been analysed in the period of making projects and after that in the land consolidation works in GAP area. The area subject to the research is Harran plain land consolidation area of GAP region. The coordination and planning problems encountered in cadastre and irrigation projects in a land consoludation application such as determination of size and location of irrigation art structures and construction of additional art structures on the plots which are not irrigated after land consolidation process have been determined by some applications. As solving these problems, some proposals have been given at the end. Key Words : GAP ( Southeast Anatolia Project ), land consolidation, irrigation channel project, cadastre, coordination, planning.