Ceza infaz kurumları çalışanlarının rekreasyon faaliyetlerinin yaşam kalitesine etkileri
Effects of recreational activities on the quality of life of penal institutions employees
- Tez No: 962580
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma Düzce T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çalışanlarının yapmış oldukları rekreasyon faaliyetlerinin yaşam kalitesine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Ceza İnfaz Kurumları yapıları ve çalışma koşulları gereği diğer kamu kurumlarını göz önüne aldığımızda koşulların zor, yorucu ve daha kısıtlı şartlarda çalışıldığı görülmektedir. Bu kurumlar muhtemel sabotajlara karşı önlemlerin alınması, duvarlarının ve temellerinin firara karşı kalın olması, jiletli teller ile çevrili teknik ve fiziki güvelik önlemlerinin en üst seviyede olduğu kurumlardır. Araştırma Düzce T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çalışan 222 katılımcı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of recreational activities on the quality of life of employees working at the Düzce T-Type Closed Penal Institution. Compared with other public institutions, penal institutions are characterized by more challenging, exhausting, and restrictive working conditions. They maintain the highest level of technical and physical security measures, including precautions against potential sabotage, thick walls and foundations to prevent escapes, and perimeter fencing with barbed and razor wire.The research sample consisted of 222 employees from the Düzce T-Type Closed Penal Institution. Data collected from the participants were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA). Tukey's post hoc test and Pearson correlation analysis were conducted to examine the relationships among the variables, with a significance level set at p < 0.05. The findings revealed that younger and more highly educated employees were more likely to participate in recreational activities and reported higher levels of happiness, which in turn positively influenced their overall quality of life.