Türk mitolojik karakterlerinin illüstrasyon sanatında kullanımı
Use of Turkish mythological characters in illustration art
- Tez No: 962588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK NUR ÜNSÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İllüstrasyon, görsel kültürün hızla dönüşüm geçirdiği günümüzde, güçlü bir ifade biçimi olarak öne çıkmaktadır. Sanatsal ve özgün bir anlatım diliyle sadece metni destekleyen bir unsur olmaktan çıkan illüstrasyon; izleyiciyle anlamsal bağ kurabilen, kültürel belleğin aktarımını mümkün kılan ve düşünsel düzeyde etki yaratan bir iletişim aracı haline gelmiştir. İllüstrasyon sanatı, kültürel ve mitolojik unsurların görsel hafızada kalıcılığını sağlayarak, izleyicide çeşitli anlam çıkarımlarına imkân tanıyan bir anlatım biçimi sunmaktadır. Bu yönüyle illüstrasyon, Türk kültürü ve mitolojisinin zengin içeriklerinin güncel sanat diliyle yeniden inşa edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışması, Türk mitolojisinde yer alan karakterlerin illüstrasyon yoluyla aktarımını ele almaktadır. İncelenen karakterler, mitolojik anlatılarla olan uyumları, kültürel kodların yansıtılması ve Türk sembolizminin illüstratif anlatımla nasıl görselleştirildiği bağlamında değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, analiz edilen mitolojik figürler; illüstrasyonda kullanılan kompozisyon yapısı, renk tercihleri, sembolik ögeler ve sanatçının kişisel yorumları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Illustration stands out as a powerful form of expression in today's rapidly transforming visual culture. With its artistic and original narrative language, illustration has become a communication tool capable of establishing a semantic connection with the viewer, facilitating the transmission of cultural memory and creating an intellectual impact. Illustration offers a narrative form that allows the viewer to infer various meanings by ensuring the permanence of cultural and mythological elements in the visual memory. In this respect, illustration contributes to the reconstruction of the rich content of Turkish culture and mythology through the language of contemporary art. This thesis examines the transmission of characters from Turkish mythology through illustration. The examined characters are evaluated in terms of their compatibility with mythological narratives, the reflection of cultural codes, and how Turkish symbolism is visualized through illustrative expression. In this context, the analyzed mythological figures are examined in light of the compositional structure used in the illustrations, color choices, symbolic elements, and the artist's personal interpretations.