Aristoteles'in fizik sisteminde ruh ve değişim
Soul and change in the Aristotle's physical system
- Tez No: 962589
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KELİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Antik Yunan döneminin önemli filozoflarından olan Aristoteles'in fizik (doğa) felsefesinde hareket, değişim ve değişimin ruh üzerine etkisi neticesinde ruhun ne olduğu na dair görüşleri tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda Aristoteles'in doğa anlayışının tutarlı ve sistematik bir fizik felsefesi ortaya koyması yönünden hareket ve değişimle ilgili olan töz, varlık, madde, form, ruh gibi temel kavramların tanımları yapılacaktır. Birinci bölümde, Aristoteles öncesi doğa filozoflarının, hareket ve değişimin arkhesi olarak kabul ettikleri maddenin fizikteki anlamı üzerine görüşlerine yer verilecektir. İkinci bölümde, Aristoteles'in felsefi sisteminde önemle üzerinde durduğu varlık ve varlığın ontolojik açıdan hareket ve değişimle bağlantısı sonucu doğadaki canlılığın açıklanırlığına dair yapmış olduğu analizleri belirtilecektir. Üçünde bölümde ise filozofun bahsedilen tüm bu etkin kavramların ruh öğretisi esasında ruhun ne olduğu ve yetileri üzerine rolleri hakkındaki açıklamaları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is Aristotle's, one of the important philosophers of the ancient Greek period, views on what the soul is as a result of movement, change and the effect of change on the soul in his philosophy of physics. In our study, the basic concepts such as existence, substance, matter, form and soul, which are related to movement and change, will be defined in terms of Aristotle's understanding of nature presenting a consistent and systematic philosophy of physics. In the first part, the views of pre- Aristotelian natural philosophers on the meaning of matter in physics, which they accepted as the archetype of motion and change, will be included. In the second part, Aristotle's analyses on the explainability of life in nature as a result of the existence that he emphasized in his philosophical system and the connection of existence with movement and change from an ontological perspective will be explained. In the third part, the philosopher's explanations about the roles of all these active concepts mentioned in the soul doctrine, what the soul is and its faculties will be revealed.