نظرية النسخ عند الإمام الشافعي (دراسة تأصيلية، تطبيقية)
Nazariyyetü'n-neshi inde'l-İmami'ş-Şafiî
- Tez No: 962587
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nesh (nâsih ve mensûh), Kur'ân-ı Kerîm ve Sünnet-i Nebeviyye'de meydana geldiği sabit olan şer'î ilim dallarından biridir. Bu bağlamda, Kur'an'ın Sünnet tarafından neshedilmesi ve Sünnet'in Kur'an tarafından neshedilmesi, İslâm âlimleri arasında en çok tartışılan meseleler arasında yer almakta ve bu konular hakkında birçok çalışma yapılmıştır. İmam Şâfiî'nin nesh teorisi, kendine özgü metodolojik bir yaklaşıma sahiptir. Şâfiî, Sünnet'in Kur'an'ı neshetmesini reddetmiştir. Bu tutumu, Kur'an'ın asli kaynak, Sünnet'in ise ona tâbi ve açıklayıcı bir konumda olması gerektiği yönündeki usûlî bir ilkeye dayanmaktadır. Bu nedenle, Sünnet'in kendisinden üstün olan Kur'an'ı neshetmesi mümkün değildir. Aynı şekilde, Şâfiî'ye göre, Kur'an'ın Sünnet'i neshetmesi de, ancak başka bir sahih Sünnet tarafından bu neshin desteklenmesi halinde kabul edilebilir. Bu çalışma,“hadislerde nâsih ve mensûh meselesi”ni ele almakta ve özellikle İmam Şâfiî'nin nesh konusundaki ilmî yöntemini açıklamayı amaçlamaktadır. Şâfiî'nin, neshin sabit olmadığını düşündüğü bazı hadislere neden itibar etmediği konusu detaylıca incelenmektedir. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, Şâfiî'nin Kur'an'ın Sünnet ile neshedildiğine dair uygulamalı ve güvenilir bir örneği kabul etmemiş olmasıdır. Ayrıca, Sünnet'in Kur'an tarafından neshedilmesi de, yalnızca bu neshi açıkça destekleyen başka bir Sünnet bulunduğunda geçerli kabul edilmektedir. Bu çalışma, Şâfiî'nin özellikle er-Risâle adlı eserinde yer alan nesih konusundaki görüşlerini takip ederek analitik tümevarımsal bir yöntem benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
Abrogation (al-nāsikh wa al-mansūkh) is one of the established disciplines in Islamic jurisprudence, with clear occurrences in both the Qur'an and the Prophetic Sunnah. Among the most debated forms of abrogation are the abrogation of the Qur'an by the Sunnah and the abrogation of the Sunnah by the Qur'an. These issues have sparked considerable scholarly discussion and a variety of perspectives. Imam al-Shāfiʿī's theory of abrogation is distinguished by its unique methodological approach. He notably opposed the idea that the Sunnah could abrogate the Qur'an, based on a fundamental legal principle: the Qur'an is the primary source of Islamic law, while the Sunnah serves as its explanatory and subsidiary source. Thus, the Sunnah cannot abrogate what is foundational to it. Likewise, al-Shāfiʿī rejected the notion of the Qur'an abrogating the Sunnah unless there existed another authentic Sunnah explicitly supporting that abrogation. This study explores the issue of“abrogation in Prophetic Hadiths,”with the aim of elucidating Imam al-Shāfiʿī's scientific methodology in addressing abrogation, particularly his position on Hadiths he chose not to act upon due to the absence of conclusive evidence for abrogation. One of the key findings is that al-Shāfiʿī did not recognize any reliable practical example of the Qur'an being abrogated by the Sunnah. Furthermore, he only accepted the abrogation of the Sunnah by the Qur'an if it was corroborated by another Sunnah that clearly abrogated the previous one. The study employed an analytical inductive approach by tracing al-Shafi'i's views on the issue of abrogation, particularly as presented in his book“Al-Risala.”