Diz osteoartritli bireylerde baduanjinin ağrı, denge ve kinezyofobi üzerine etkisi
The effect of baduanjin on pain, balance, and kinesiophobia in individuals with knee osteoarthritis
- Tez No: 962605
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HOŞBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, diz osteoartriti tanısı almış bireylerde, fizyoterapist eşliğinde hem yüz yüze hem de eş zamanlı olarak online uygulanan Baduanjin egzersizlerinin ağrı, denge ve kinezyofobi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırmaya, fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimine başvuran, osteoartrit tanısı alarak fizyoterapiye yönlendirilen 40–70 yaş aralığındaki 66 birey dahil edildi. Bireyler, randomizasyon yöntemiyle üç gruba ayrıldı. Birinci gruba yapılandırılmış egzersiz tedavisine ek olarak Baduanjin egzersizi yüz yüze uygulanırken; ikinci gruba aynı egzersiz, yapılandırılmış egzersiz tedavisine ek olarak online uygulandı. Üçüncü gruba sadece yapılandırış egzersiz verildi. Egzersizler 12 hafta boyunca haftada 3 gün olarak uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesinde, 6. ve 12. haftalarda yapıldı; ölçümler VAS, WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü (ZKYT) Testi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve 30 Saniye Otur-Kalk Testi ile gerçekleştirildi. Her iki Baduanjin grubunda, tedavi öncesine kıyasla 6. ve 12. haftalarda tüm değerlendirme parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme bulundu (p0,05). Bu çalışma, Baduanjin egzersizlerinin diz osteoartritli bireylerde ağrı düzeyini azaltmada, dengeyi geliştirmede, yürüme performansını artırmada ve fonksiyonel bağımsızlığı desteklemede etkili bir müdahale yöntemi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, online uygulamaların, yüz yüze uygulamalar kadar etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of Baduanjin exercises, performed both face-to-face and online under the guidance of a physical therapist, on pain, balance, and kinesiophobia in individuals diagnosed with knee osteoarthritis. The study included 66 individuals aged 40–70 who consulted a physical medicine and rehabilitation physician, were diagnosed with osteoarthritis, and were referred to physical therapy. Participants were randomly assigned to three groups. The first group received structured exercise therapy along with face-to-face Baduanjin; the second group received online Baduanjin plus structured exercise therapy; the third group received only structured exercise therapy. Exercises were performed three days a week for 12 weeks. Assessments were conducted pre-treatment, at 6 weeks, and at 12 weeks using the VAS, WOMAC, Berg Balance Scale, Timed Up and Go Test, Tampa Kinesiophobia Scale, and 30-Second Sit-to-Stand Test. Both Baduanjin groups showed statistically significant improvements in all assessment parameters at weeks 6 and 12 compared to pre-treatment (p0.05). This study demonstrated that Baduanjin is an effective intervention for reducing pain, improving balance and walking performance, and supporting functional independence in individuals with knee osteoarthritis. Furthermore, online delivery was found to be as effective as face-to-face application.