İdarenin sorumluluğu bağlamında hizmet kusuru ve özellikleri
Service faults and their characteristics in the context of administrative responsibility
- Tez No: 962604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN EROĞLU DURKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İdarenin sorumluluğu 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmış bir kavram olup idarenin gerçekleştirmiş olduğu faaliyet ve işlemler sonucunda ortaya çıkan zararlardan kusurlu veya kusursuz sorumluluğunu ifade etmektedir. Söz konusu sorumluluklar içerisinde idarenin kusur sorumluluğu asli sorumluluk olarak kabul edilmiş ve hizmet kusuru olarak adlandırılmıştır. Bu minvalde hizmet kusuru kendisini kendini kişisel kusur, görev kusuru, fiili yol gibi diğer kusur kurumlarından ayıran bazı temel özelliklere sahiptir. Bu özellikler bağımsızlık, aslilik, anonimlik, esneklik ve genellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerçekleştireceğimiz çalışma içerisinde hizmet kusurunun özellikleri ve diğer kusur kurumlarından farkları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The responsibility of the administration is a concept that emerged after the second half of the 19th century and refers to the faultless or perfect responsibility of the administration for the damages arising as a result of the activities and transactions carried out by the administration. Among these responsibilities, the fault responsibility of the administration is accepted as primary responsibility and is called service fault. In this respect, the defect of service has some basic characteristics that distinguish it from other defect institutions such as personal defect, duty defect, and actual fault. These characteristics are independence, originality, anonymity, flexibility and generality. In this study, the characteristics of the defect of service and its differences from other defect institutions will be discussed.