Prostat kanseri tanısında non-invaziv tanı yöntemlerinin önemi
The importance of non-invasive diagnostic methods in the diagnosis of prostate cancer
- Tez No: 962606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAYGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme, prostat biyopsisi endikasyonunu belirlemede yaygın olarak kullanılmakta ve prostat kanserinin saptanmasında tanısal hassasiyeti ile tespit oranlarını artırmaktadır. Kılavuzlar, PI-RADS skoru ≥3 olan lezyonlarda biyopsi önermesine rağmen, özellikle PI-RADS 3 lezyonların klinik anlamı hâlâ belirsizdir. Prostat kanseri şüphesiyle biyopsi planlanan ve PI-RADS 3 lezyon saptanan hastalarda, non-invaziv tanı yöntemlerinin, KOAK öngörme ve gereksiz biyopsileri azaltmadaki etkinliğini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Ocak 2022 – Aralık 2024 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran ve daha önce prostat biyopsisi yapılmamış hastalar geriye dönük olarak değerlendirildi. PSA düzeyi 2,5 ng/ml'nin üzerinde olan ve/veya PRM'de şüpheli bulgu saptanan hastalarda biyopsi endikasyonu konuldu. Biyopsiden önceki son üç ayda hastanemizde çekilen mp-MRG'de PI-RADS 3 lezyon tespit edilen, kognitif ve sistematik biyopsi uygulanan toplam 395 hasta çalışmaya alındı. Tüm olguların yaş, PSA düzeyi, prostat volümü, transizyonel zon volümü, PSA dansitesi (PSAD) ve geçiş zonu dansitesi (TZD) kaydedildi. Klinik anlamlı prostat kanseri (KOAK), histopatolojik temelde değerlendirilmiş olup, ISUP grade≥2 olan olgular bu gruba dahil edilmiştir. PSAD ve TZD için ROC analizleri ile optimal kesme değerleri belirlendi; biyopsi karar algoritmalarının tanısal performansı, gereksiz biyopsiden kaçınma oranı ve klinik anlamlı kanser saptama duyarlılığı istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: 395 hastanın 303'ünde (%76,7) patoloji sonucu benign iken, 92'sinde (%23,3) malignite saptanmıştır. Malign olguların 22'si (%23,9) KOAK olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) is widely utilized to guide the indication for prostate biopsy and has significantly improved detection rates of prostate cancer due to its high diagnostic sensitivity. Although current clinical guidelines recommend biopsy for lesions with a PI-RADS score of ≥3, the clinical relevance of PI-RADS 3 lesions remains uncertain. This study aimed to evaluate the effectiveness of non-invasive diagnostic parameters in predicting clinically significant prostate cancer (csPCa) and reducing unnecessary biopsies in patients with PI-RADS 3 lesions. Materials and Methods: The present retrospective study included patients who presented to our outpatient clinic between January 2022 and December 2024 and had no prior history of prostate biopsy. The indications for biopsy were determined in patients with serum PSA levels above 2.5 ng/mL and/or suspicious findings on digital rectal examination. A total of 395 patients with PI-RADS 3 lesions detected on mpMRI (performed within the previous three months at our center) underwent both cognitive and systematic biopsies. A comprehensive set of demographic and clinical variables was meticulously documented, encompassing age, prostate-specific antigen (PSA) level, prostate volume, transition zone (TZ) volume, PSAD, and TZD. Clinically significant prostate cancer (csPCa) was defined histopathologically as International Society of Urologic Pathology (ISUP) Grade ≥2. The receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was employed to ascertain the optimal PSAD and TZD cut-off values. The performance of these tests was evaluated in terms of their diagnostic accuracy, the frequency with which they prevented unnecessary biopsies, and their sensitivity in detecting csPCa. These evaluations were conducted using cut-off values determined by statistical analysis. Results: Of the 395 patients, 303 (76.7%) had benign pathology, while 92 (23.3%) were diagnosed with prostate cancer. Among the malignant cases, 22 (23.9%) were classified as clinically significant prostate cancer (csPCa).