Selçuklu Hanedanı'nın kadın üyeleri
Female members of the Seljuk Dynasty
  1. Tez No: 962611
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarih boyunca kadınlar, bulundukları toplumların siyasi, sosyal ve kültürel yapılarında çeşitli roller üstlenmiştir. Selçuklu döneminde ise hanedan kadınları, yalnızca aile bağlarıyla değil, sosyal, siyasi ve kültürel alanlardaki katkılarıyla tarihsel süreçte önemli bir yer edinmişlerdir. Bu tez, Selçuklu sarayında kadınların yeri, devlet yönetimindeki etkileri, sosyal hayattaki rolleri ve kültürel katkıları üzerinden çok boyutlu bir değerlendirme sunmaktadır. İslam dünyasının en önemli siyasi yapılarından biri olan Selçuklu Devleti'nin hanedan kadınlarını tarihsel, sosyal ve siyasal boyutlarıyla ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmada başta Terken Hatun, Mahperi Hatun ve Altuncan Hatun olmak üzere dönemin önde gelen hanedan kadınlarının biyografileri incelenmiş; bu kadınların vakıf faaliyetleri, diplomatik girişimleri, mimari yapılar üzerindeki etkileri analiz edilmiş; aynı zamanda toplumsal statülerini belirleyen sosyo-kültürel dinamikler ve saray protokolü bağlamında konumlandırılmaları değerlendirilmiştir. Selçuklu kadınları sadece sultan eşleri ya da anneleri değil; siyasi strateji üreten, sosyal hayata yön veren ve kültürel yapıyı şekillendiren aktörler olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamdaki çalışmamız Selçuklu hanedanı kadınlarının rol ve etkilerini inceleyerek onların önemini vurgulamayı ve dönemin kadın figürlerinin daha kapsamlı şekilde anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have assumed various roles within the political, social, and cultural structures of the societies to which they belonged. During the Seljuk period, dynastic women occupied a significant place in the historical proces not only through their familial ties but also through their contributions to social, political, and culturalspheres. This thesis offers a multidimensional assessment of the role of women in the Seljuk palace, their influence on state governance, their roles in social life, and their cultural contributions. It aims to examine the women of the Seljuk dynasty — one of the most significant political entities in the Islamic world — within historical, social, and political contexts. The study focuses on the biographies of prominent dynastic women such as Terken Hatun, Mahperi Hatun, and Altuncan Hatun. It analyzes their charitable foundations (waqf) activities, diplomatic engagements, and their influence on architectural works. Furthermore, their societal status is evaluated within the framework of socio-cultural dynamics and palace protocol. Seljuk women are not only considered as the wives or mothers of sultans but are interpreted as influential actors who shaped political strategies, guided social life, and contributed to the formation of cultural structures. Within this framework, the present study seeks to analyze the roles and influences of the women of the Seljuk dynasty, underscore their historical significance, and contribute to a more comprehensive understanding of female figüresin the period.