Women's experiences of gaslighting in romantic relationships in Türkiye: A qualitative study
Türkiye'de kadınların romantik ilişkilerinde gaslighting deneyimleri: Nitel bir çalışma
- Tez No: 962636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZ Gaslighting bir kişinin benlik algısı ve gerçekliğe dair bilme kapasitesinin bir başka kişi tarafından zayıflatıldığı; yeterince araştırılmamış bir konudur. Konuya duyulan ilgi giderek artmasına rağmen bu deneyim yakın partner şiddeti literatüründe büyük ölçüde görünmez kalmaya devam etmektedir ve ek araştırmalar gerekmektedir. Türkiye'de konuyla ilgili yapılan çalışmalar gaslighting'in psikolojik etkilerine değinse de, mağdurların deneyimleri nadiren çalışılmıştır. Literatürdeki bu eksikliği gidermek için, bu tez, kadınların romantik ilişkilerindeki gaslighting deneyimlerini inceledi. Araştırma soruları, kadınların ilişkilerinde gaslighting'i nasıl deneyimlediklerine, nasıl adını koyduklarına, ayrılık süreçlerine ve hem ilişki sırasında hem de ilişki sonrasında bu deneyimle nasıl başa çıktıklarına odaklandı. Yaşları 20 ve 28 arasında değişen, bitmiş bir ilişkilerinde gaslighting deneyimi yaşadığını bildiren 10 kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler tamamlandı. MAXQDA 2024 programı kullanılarak yapılan tematik analiz sonucunda 3 tane ana tema ortaya çıkmıştır: Bir Güç Uygulama Yolu olarak Gaslighting, Gaslighting'i Deneyimleme; Öğrenme ve Büyüme Yoluyla Başa Çıkma. Toplumsal cinsiyet rollerinin gaslighting deneyimi üzerindeki etkisi kavramsal çerçeve olarak seçilen Feminist Teori üzerinden tartışıldı. Gaslighting deneyimi kendinden şüphe duymaya yol açarken ve gerçeklik algısını zayıflatırken, ideal aşka olan inanç ve üçüncü bir kişiden güvence alma ihtiyacı ortak deneyimler oldu. Giderek artan duygusal karmaşa partnerin anlatısını zayıflatırken ayrılığın ve deneyimin adını koymanın yolunu açtı. Çalışmanın güçlü ve zayıf yanları ile klinik uygulamaların yanı sıra kadınların kendilerini koruma stratejileri ve güçlenmelerinin üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gaslighting is an under-researched topic in which the survivor's knowing abilities regarding her sense of self and reality are diminished by another person. Despite the growing interest, the term remains largely invisible in intimate partner violence literature and requires further research. Although studies in Türkiye mention the psychological impacts of gaslighting, the experience of survivors is not adequately studied. To address this gap in the literature, the current study explores the women's experience of gaslighting in romantic relationships in Türkiye. The research questions focused on how women experience and name gaslighting, their separation process, and how they cope with it during and after the relationship. Semi-structured interviews with 10 women aged 20-28, who have reported experiencing gaslighting in past relationships, were completed. Based on the thematic analysis conducted with the MAXQDA 2024 program, three main themes were derived: Gaslighting as Asserting Power, Experiencing Gaslighting, and Coping Through Learning and Growth. The impact of gender roles on the experience of gaslighting is discussed in the context of Feminist Theory as the explanatory framework. Whereas the experience of gaslighting induced self-doubt and diminished the sense of reality in the survivor, belief in idealized love and receiving reassurance from a third party were the other common experiences. The gradual escalation of emotional turmoil weakened the narrative of the partner, paving the way for separation and naming gaslighting. In addition to the clinical implications, strengths and limitations of the study are discussed; the self-protection strategies and empowerment of women are emphasized.