Examination of middle school students' cyber resilience levels using latent profile analysis
Ortaokul öğrencı̇lerı̇nı̇n sı̇ber dayanıklılık düzeylerı̇nı̇n örtük profı̇l analı̇zı̇ ı̇le ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 962637
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU, DOÇ. DR. ASLIHAN İSTANBULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Science and Technology, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin farklı siber dayanıklılık profillerini belirlemek, bu profilleri Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nün Siber Güvenlik Çerçevesi'nin (NIST CSF) beş temel işlevi doğrultusunda tanımlamak ve profil üyeliklerini etkileyen demografik değişkenleri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli devlet ortaokullarına kayıtlı 2.483 ortaokul öğrencisinden çevrim içi anket yoluyla veri toplanarak betimsel bir araştırma yürütülmüştür. Kişi merkezli bir yaklaşımla, öğrencilerin siber dayanıklılık profilleri Örtük Profil Analizi kullanılarak belirlenmiş ve bu profiller NIST CSF çerçevesi içinde kavramsallaştırılmıştır. Ardından, Bolck-Croon-Hagenaars (BCH) yöntemi kullanılarak yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, günlük internet kullanımı ve siber saldırıya maruz kalma gibi demografik değişkenlerin profil üyelikleri üzerindeki etkisi ve istatistiksel anlamlılığı analiz edilmiştir. Bulgular, öğrenciler arasında dört farklı siber dayanıklılık profili bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, cinsiyet dışındaki tüm demografik değişkenlerin profil üyeliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkilerinin olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın bulgularının, öğrencilerin dijital dayanıklılık becerilerini güçlendirmeyi ve çevrim içi tehditlere karşı korunmalarını sağlamayı amaçlayan daha etkili ve hedeflenmiş siber güvenlik eğitimi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sunma potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the different cyber resilience profiles of middle school students, define these profiles in line with the five core functions of the National Institute of Standards and Technology Cybersecurity Framework (NIST CSF), and examine demographic variables that could affect profile memberships. A survey study was conducted where data was collected online from 2,483 students enrolled in various public middle schools. Using a person-centered approach, students' cyber resilience profiles were identified through Latent Profile Analysis and conceptualized within the framework of the NIST CSF. The Bolck-Croon Hagenaars method was subsequently employed to examine the effects and statistical significance of demographic variables, such as age, gender, grade level, daily internet usage, and exposure to cyberattacks, on profile membership. Findings revealed four distinct cyber resilience profiles among students. Moreover, all demographic variables except gender were found to have a statistically significant effect on profile membership. The finding of the study has the potential to contribute to the development of more effective, targeted cybersecurity instruction strategies, that could strengthen students' digital resilience skills and ensure their protection against online threats.