Domates yaprağı hastalıklarının tespitinde veri artırma teknikleri ve transfer öğrenme yaklaşımlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of data augmentation techniques and transfer learning approaches in detection of tomato leaf diseases
- Tez No: 962638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tarımsal üretimde yapraklarda görülen hastalıklar, önüne geçilebilir en büyük problemlerden biri olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında domates bitkisinin yapraklarında görülen hastalıklar üzerine çalışılacaktır. Yapraklarda görülen hastalıkların görüntü işleme yöntemleri ve transfer öğrenme yöntemleri ile tespit edilmesi temel amaçtır. Bu amaçla PlantVillage veri kümesinde yer alan domates yaprağı sınıfı ve bu sınıfta bulunan 9 hastalıklı yaprak sınıfından ve 1 sağlıklı yaprak sınıfından faydalanılmıştır. Literatürde bu hastalıkların tespitinde kullanılan modeller araştırılmıştır. PlantVillage verisi, literatürde bulunan çalışmalarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Evrişimsel sinir ağlarının son yıllarda popüler olmasıyla beraber, dönüştürücü mimarilerinin de zaman içinde oldukça geliştiği görülebilmektedir. Çalışmalarda ağırlıkla hibrit modeller geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında da değerlendirilen mimarilerden 3'ü dönüştürücü mimari ve 4'ü evrişimsel sinir ağı, 1'i ise hibrit bir modeldir. Aralarında en iyi sonuçların dönüştürücü mimariler ile elde edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the field of agriculture, leaf diseases are one of the most significant preventable problems. In this thesis, leaf diseases of tomato plants will be studied. The diagnosis of leaf diseases through computer vision and transfer learning is the main goal. The PlantVillage dataset, which will be the dataset used for this thesis, contains a tomato class with 9 diseased and 1 healthy subclasses. Models used in other works for the detection of these diseases are shared in the literature section. The PlantVillage dataset is also used in many of the other works in the field. Despite the popularization of convolutional neural networks throughout the years, transformer architectures also show massive progress recently. Hybrid models are seen to be used often in the literature. This thesis also has 1 hybrid model, along with 3 transformer models and 4 convolutional neural networks. The best results among these models have been achieved by the transformer models.