Sosyal medya ve toplumsal hareketler: Black Lives Matter hareketi üzerinden bir dijital aktivizm incelemesi
Social media and social movements: A digital activism study through the Black Lives Matter movement
- Tez No: 962666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Black Lives Matter (BLM) hareketi, dijitalleşmenin toplumsal hareketler üzerindeki etkisinin incelenmesi bu çalışmanın temel konusudur. Çalışmada ilk olarak, toplumsal hareketler teorik olarak ele alınmıştır. Ardından, sosyal medyanın tarihsel gelişimi, toplumsal yapıyı nasıl değiştirdiği ve dijital aktivizmin ortaya çıkışı incelenmiştir. Bu kavramsal temeli kullanarak, çalışma sosyal medya ağlarının, özellikle Twitter/X 'ın dijital protesto kültüründe nasıl önemli bir rol oynadığını göstermek çalışmanın ana omurgasını oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulamalı bölümünde, 2020'de George Floyd'un öldürülmesiyle dünya çapında dijital bir protestoya dönüşen BLM hareketi Twitter/X üzerinden incelenmiştir. 2020–2024 yılları arasında George Floyd ve BLM etiketiyle paylaşılan yüksek etkileşimli tweetler içerik analizine tabi tutulmuş ve temalar yıllara, mesaj türlerine ve siyasi söylemlere göre sınıflandırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hareketin özellikle ilk yıllarında adalet talebi, ırkçılık karşıtlığı ve dayanışma gibi duygusal yoğunluk taşıyan temalara yoğunlaştığını göstermektedir. Daha sonra, hareket siyasi kutuplaşma ve meşruiyet tartışmalarıyla daha fazla dijital söylem alanına kaymıştır. Bu yönüyle, çalışma dijital aktivizmin bireysel sesleri dünya çapında bir hafızaya dönüştürme gücünü ve sosyal medyanın örgütlenme ve muhalefet aracı olarak sahip olduğu etkiyi göstermektedir. Ek olarak çalışmanın, tematik analiz yoluyla sosyal medya verilerinin sosyolojik ve politik anlamlar içerdiğini ortaya koyarak literatüre önemli bir katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on examining the impact of digitalization on social movements through the lens of the Black Lives Matter (BLM) movement. In this study, initially, social movements are addressed from a theoretical perspective. Subsequently, the historical development of social media, its transformative effects on social structures, and the emergence of digital activism are explored. Building upon this conceptual foundation, the study aims to demonstrate how social media networks—particularly Twitter/X —play a pivotal role in shaping digital protest culture.In the empirical part of the research, the BLM movement, which evolved into a global digital protest following the killing of George Floyd in 2020, is analyzed through Twitter/X. Highly interactive tweets shared between 2020 and 2024 using the hashtags related to George Floyd and BLM were subjected to content analysis, and the emerging themes were classified based on years, types of messages, and political discourses. The findings indicate that in its initial years, the movement predominantly focused on emotionally charged themes such as demands for justice, anti-racism, and solidarity. In the subsequent years, the discourse shifted more toward political polarization and legitimacy debates.In this respect, the study reveals the capacity of digital activism to transform individual voices into a global collective memory and underscores the influential role of social media as a tool for organization and dissent. Furthermore, it aims to contribute to the literature by demonstrating that social media data, when examined through thematic analysis, offer meaningful sociological and political insights.