Sağlık kurumlarında dijital liderliğin dijital dönüşüme etkisi ve çalışanların değişime direnci
The impact of digital leadership on digital transformation in healthcare organizations and employees' resistance to change
- Tez No: 962665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sağlık kurumlarında dijital dönüşüm sürecinde dijital liderliğin etkisini derinlemesine anlamak ve aynı zamanda bu süreçte çalışanların değişime karşı dirençlerini değerlendirmektir. Dijital liderlik, sağlık sektöründeki kurumların teknolojik dönüşüm süreçlerini yönlendirme, destekleme ve başarıyla uygulama konusundaki rolünü anlamak adına önemli bir odak noktasıdır. Araştırma, sağlık kurumlarının dijital dönüşüm hedeflerine dijital liderlik stratejilerinin nasıl katkı sağladığını belirlemeyi ve çalışanların değişime gösterdikleri direnç düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma; çalışanların yeni teknolojilere uyum sağlama sürecinde gösterdikleri direncin kaynaklarını ve etkilerini ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Araştırma sonuçları, sağlık sektöründeki yöneticilere, başarılı dijital dönüşüm sürecini yönetmek adına, dijital liderliği güçlendirmek ve çalışan direnciyle başa çıkmak için stratejik yaklaşımlar geliştirmek konusunda önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to understand the impact of digital leadership on the digital transformation process in healthcare organizations in depth and also to evaluate the resistance of employees to change in this process. Digital leadership is an important focus to understand its role in guiding, supporting and successfully implementing the technological transformation processes of healthcare organizations. This study aims to determine how digital leadership strategies contribute to the digital transformation goals of healthcare organizations and to investigate the level of resistance of employees to change. In this context, the research aims to reveal the sources and effects of the resistance of employees in the process of adapting to new technologies. The results of the research provide important insights for managers in the healthcare sector to develop strategic approaches to strengthen digital leadership and deal with employee resistance in order to manage the successful digital transformation process.