Satın alma karar süreçlerini çevresel duyarlılık ve sürdürülebilirlik kavramları ekseninde karşılaştırma: Y ve Z kuşağı üzerinde bir uygulama
Comparing purchasing decision processes within the concepts of environmental awareness and sustainability: An application on generations Y and Z
- Tez No: 962667
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Küresel ısınma, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesi gibi çevresel sorunlar bireylerin tüketim alışkanlıklarını yeniden değerlendirmelerine neden olmuş ve çevreye duyarlı satın alma davranışlarının önemini artırmıştır. Bu bağlamda, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik kavramları tüketici davranışlarının şekillenmesinde giderek daha belirleyici hale gelmektedir. Bu çalışma, çevresel duyarlılık ve sürdürülebilirlik algılarının bireylerin satın alma kararları üzerindeki etkilerini incelemeyi ve bu etkilerin Y ve Z kuşakları arasında farklı olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada doğrudan“satın alma karar süreci”ni ölçen bir ölçek yerine, bu süreci çevresel boyutta yansıttığı için yeşil satın alma davranışı ölçeği kullanılmıştır. Bu davranış biçimi, çevresel değerlere dayalı karar vermeyi temsil ettiğinden, çalışmada satın alma karar sürecinin çevresel yansıması olarak ele alınmıştır. Araştırmada, çevresel duyarlılık ve sürdürülebilirlik çevre davranışı ölçeği ile; yeşil satın alma davranışı ise ayrı bir ölçekle ölçülmüştür. Veriler, Ankara'da yaşayan Y ve Z kuşağına mensup 433 katılımcıyla çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. SPSS 27 programı kullanılarak yapılan analizlerde (güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon, çoklu regresyon ve bağımsız örneklem t-testi), çevresel duyarlılık ve sürdürülebilirliğin yeşil satın alma davranışı üzerinde anlamlı etkileri olduğu ve bu değişkenlerin kuşaklar arasında anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems such as global warming, pollution and the depletion of natural resources have led individuals to reassess their consumption habits and have increased the importance of environmentally conscious purchasing behavior. İn this context, environmental awareness and the concept of sustainability have become increasingly influential in shaping consumer behavior. This study aims to examine the effects of environmental sensitivity and sustainability perceptions on individuals' purchasing decisions and to determine whether these effects differ between Generation Y and Generation Z. Instead of using a scale that directly measures the“purchasing decisions process,”the green purchasing behavior scale was used, as it reflects this process from an environmental perspective. Since this behavior represents decision-making based on environmental values, it is considered an environmental reflection of the purchasing decision process in this study. In the research, environmental sensitivity and sustainability were measured using the environmental behavior scale, while green purchasing behavior was measured using a separate scale. Data were collected through an online questionnaire from 433 participants residing in Ankara who belong to Generations Y and Z. Analysis conducted using the SPSS 27 program (reliability analysis, factor analysis, correlation analysis, multiple regression and independent samples t-test) revealed that environmental sensitivity and sustainability have significant effects on green purchasing behavior and that these variables differ significantly between generations.