Toplumsal baskıların kadın suçluluğu ile ilişkisi: Yalnız büyümüş kadınlar üzerine nitel bir değerlendirme
The relationship between social pressures and female criminality: A qualitative analysis on women who grew up alone
- Tez No: 962678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, toplumsal baskıların kadın suçluluğu üzerindeki etkilerini ve yalnız büyüme deneyiminin bu süreçteki rolünü incelemeyi amaçlayan nitel bir araştırmadır. Toplumsal baskı, bireylerin toplumun belirlediği normlara uygun hareket etmeye zorlandığı bir güç dinamiği olarak tanımlanmıştır. Ancak bu baskılar, kadınlar açısından daha belirgin ve farklı biçimlerde işlemektedir. Kadınların suça yönelme süreçleri, yalnızca bireysel tercihlerle değil, toplumsal cinsiyet normları, kültürel baskılar, aile yapıları ve sosyal dışlanma ile şekillenmektedir. Yalnız büyüyen kadınlar, aile içindeki destek eksikliği ve toplumsal bağlardan yoksun kalma gibi zorluklarla karşılaşmakta, bu durum da onların toplumsal normlarla uyum sağlamada güçlük yaşamalarına neden olmaktadır. Araştırma, yalnız büyüyen kadınların toplumsal baskılara nasıl tepki verdiklerini, toplumsal normların dışına çıkma eğilimlerini ve suç işleme motivasyonlarını anlamaya yönelik bulgular sunmaktadır. Kadın suçluluğu, bu bağlamda yalnızca hukuki bir ihlal değil, aynı zamanda toplumsal yapının, kültürel normların ve ataerkil baskıların bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Toplumsal baskıların kadın suçluluğu üzerindeki etkisi, yalnız büyüme deneyimi ile bağlantılı olarak ele alınmakta ve bu dinamiklerin nasıl iç içe geçtiği ortaya konmaktadır. Çalışma, yalnızca suçla ilgili bir çözüm önerisi getirmeyi değil, aynı zamanda bu sorunun yapısal ve toplumsal çözümüne dair öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study that aims to examine the effects of social pressures on female criminality and the role of the experience of growing up alone in this process. Social pressure has been defined as a power dynamic in which individuals are forced to act in accordance with the norms determined by society. However, these pressures are more evident and operate in different ways for women. Women's processes of turning to crime are shaped not only by individual preferences but also by gender norms, cultural pressures, family structures and social exclusion. Women who grow up alone face challenges such as lack of support within the family and deprivation of social ties, which causes them to have difficulty in adapting to social norms. This study provides findings to understand how women who grow up alone respond to social pressures, their tendency to deviate from social norms and their motivation to commit crimes. In this context, female delinquency is considered not only as a legal violation but also as a result of social structure, cultural norms and patriarchal pressures. The impact of social pressures on female delinquency is discussed in relation to the experience of growing up alone and how these dynamics are intertwined. The study aims not only to propose a solution to crime, but also to suggest structural and social solutions to this problem.