Yalnızlık ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde can sıkıntısı ile sosyotelizmin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of boredom and phubbing in the relationship between loneliness and psychological well-being
- Tez No: 962677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı yalnızlık ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde can sıkıntısı ile sosyotelizmin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi; Türkiye'de yaşayan, çevrimiçi platformlar aracılığıyla ulaşılan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan, 18-65 yaş aralığındaki 377'si kadın, 252'si erkek olmak üzere 629 bireyden oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ruls-6 Yalnızlık Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Kısa Can Sıkıntısı Eğilimi Ölçeği ve Genel Phubbing (Sosyotelizm) Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadaki analizler IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler için Pearson Korelasyon analizi, değişkenlerin demografik verilere göre farklılığını belirlemek için Bağımsız Gruplar t- Testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Aracı rol analizlerinde Process Macro 4.2 programı Model 6 analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; can sıkıntısı ve sosyotelizm olarak ele alınan her iki aracı değişken modele eklendiğinde, dolaylı etkilerin ve seri aracı etkinin anlamlı olduğu görülmektedir. Araştırma değişkenlerinde; cinsiyet, çalışma durumu, medeni durum, eğitim düzeyi, en sık kullanılan sosyal medya uygulaması ve akıllı telefonu en sık kullanma nedeni durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları literatür kapsamında tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of boredom and phubbing in the relationship between loneliness and psychological well-being. The sample of the study consists of 629 individuals, 377 females and 252 males, between the ages of 18-65, living in Turkey, reached through online platforms and voluntarily participated in the research. Socio-Demographic Information Form, Ruls-6 Loneliness Scale, Psychological Well-Being Scale, Brief Boredom Tendency Scale and General Phubbing (Sociotelism) Scale were used in the data collection process. The analyses in the study were conducted using IBM SPSS 27 software. Pearson Correlation analysis was used for the relationships between variables, Independent Groups t-Test and Kruskal Wallis-H test were used to determine the differences of variables according to demographic data. Process Macro 4.2 program Model 6 analysis was used in mediating role analysis. As a result of the research; when both mediating variables, boredom and sociotelism, are added to the model, it is seen that the indirect effects and serial mediation effect are significant. It was determined that there were significant differences in the research variables according to gender, employment status, marital status, education level, the most frequently used social media application and the reason for using the smartphone most frequently. Research findings were discussed within the scope of the literature and future research studies were conducted.