Kentsel alanlarda taşınmaz değerlerinin belirlenmesi ve Konya örneği
Determination of property values in urban areas and Konya sample
  1. Tez No: 96271
  2. Yazar: ŞÜKRAN ARICI (YALPIR)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KENTSEL ALANLARDA TAŞINMAZ DEĞERLERİNİN BELİRLENMESİ VE KONYA ÖRNEĞİ Şükran ARICI (YALPIR) Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doc.Dr. Gülgün ÖZKAN Jüri : Ülke ekonomisi ve planlı şehirleşme için bilimsel olarak taşınmaz değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada Konya örneğinde bilimsel olarak taşınmaz değerlemesi yapılarak değer haritaları oluşturulması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, taşınmaz değerlendirmesinde kullanılabilecek yöntemler incelenmiş ve bunlardan istatistiki yöntemler kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Uygulamada kullanılmak üzere 1998, 1999 ve 2000 yıllarında satılmış konutların alım-satım değerleri ve taşınmazla ilgili özellikleri emlakçılardan toplanılmıştır. Toplanılan verilerden yararlanarak regrasyon yöntemi ile Konya geneli, Karatay, Meram ve Selçuklu da uygulama yapılmıştır. Ayrıca, toplanan verilerle emsale göre değerlendirme yöntemi uygulanarak da değerler bulunmuştur.Daha sonra istatistiki değerlerle emsale göre bulunan değerler tablolar, grafikler ve haritalar kullanılarak irdelenmiştir. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında uygulamanın doğruluğu ve alım-satım değerine ne kadar yaklaşıldığı irdelenmiştir. Uygulanan yöntemlerden regrasyon yönteminin doğruya daha yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF PROPERTY VALUES IN URBAN AREAS AND KONYA SAMPLE Şükran ARICI (YALPIR) Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Engineering Supervisor : Assist.Prof.Dr. Gülgün ÖZKAN Jury: Property evaluation should be performed scientifically for the country economy and planned urbanization. The aim of this study was to obtain and evaluate the value maps by scientific property evaluation, on Konya sample. In this study, evaluation methods, applicable to property evaluation, are explained and for application, statistical methods was selected and explained as evaluation method. Data were collected about the properties sold in 1998, 1999 and 2000, from real estate agencies in Konya. These include prices and other properties of them. Regression was applied by using the data of Karatay, Meram and Selçuklu regions separately, and Konya region as a whole. Furthermore, data were also used for comparison method. Then, the results of statistical methods and comparison method were examined on tables, figures and maps. In the results and recommendations, the reality of the application and accuracy of the resultant price values are examined. As a result, it was found that, regression method gave more accurate and precise results. 11