Farklı buğday kırması ve un örneklerinde klasik (ICC 104/1) ve katalizörlü kül tayin metodlarının karşılaştırılması
Comparision of ash determination methods with catalyst versus standard ICC 104/1 method on different wheat grits and flour samples
- Tez No: 96272
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ELGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI BUĞDAY KIRMASI VE UN ÖRNEKLERİNDE KLASİK (ICC 104/1) VE KATALİZÖRLÜ KÜL TAYİN METOTLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Muhammed A. AK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Adem ELGÜN 2000, 26 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. AttilaAKGÜL Doç. Dr. Selman TÜRKER İki farklı ekmeklik buğday (Triticum aestium) çeşidinin (Bezostaya-1 ve Gerek-79) kırma ve un örneklerinde kül miktarı üzerine, klasik (ICC 104/1) ve katalizörlü tayin metotlarının araştırılmıştır. Örnekleri yakmada katalizör olarak, alüminyum klorür (AICI3.6H2O), hidrojen peroksit (H2O2) ve magnezyum asetat [Mg(C2H302)2.4H20] kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis COMPARISION OF ASH DETERMINATION METHODS WITH CATALYST VERSUS STANDARD ICC 104/1 METHOD ON DIFFERENT WHEAT GRITS AND FLOUR SAMPLES Muhammed A. AK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Adem ELGÜN 2000, 26 pages Jury: Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. AttilaAKGUL Assoc. Prof. Dr. Selman TÜRKER Effects of classic (ICC 104/1) and rapid ash determination methods were studied on grits and flours from hard (Bezostaya-1) and soft (Gerek-79) wheat cultivars. Aluminium chloride (AICI3.6H2O), hydrogen peroxide (H2O2) and magnesium acetate [Mg(C2H302)2-4H20] were used as catalyst.