Türkiyede basketbol taraftarlarının maç deneyiminin incelenmesi Anadolu Efes Spor Kulübü örneği
Examining the match experience of basketball fans in Turkey: The case of Anadolu Efes Sports Club
- Tez No: 962710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Anadolu Efes örneği üzerinden basketbol seyircisinin maç günü deneyimlerini incelemek ve spor yöneticileri için uygulanabilir stratejiler geliştirmektir. Bu amaçla hizmet kalitesi, maç deneyimi gibi anahtar kelimeler kullanılmıştır. Basketbol, Türkiye'de hızla büyüyen bir spor dalı olmasına rağmen, seyirci katılımının artırılması ve uzun vadeli taraftar bağlılığının sağlanması için kulüplerin yalnızca sportif başarıya değil, aynı zamanda taraftar yönetimi stratejilerine de odaklanması gerekmektedir. Araştırma kapsamında, basketbol seyircisinin maç günü deneyimleri, Anadolu Efes taraftarlarının kulüple olan bağlarını şekillendiren unsurlar ve spor tesislerinin hizmet kalitesinin seyirci deneyimindeki rolü analiz edilmiştir. Çalışma, literatür taramasına dayalı olarak gerçekleştirilmiş olup, spor yönetimi, pazarlama stratejileri ve taraftar psikolojisi üzerine yapılan akademik çalışmalar incelenerek kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulgular, Spor kulüplerinin modern tesis yönetimi uygulamaları, sosyal medya stratejileri, seyirci memnuniyeti ve taraftar etkileşimini artıran etkinliklerle seyirci sadakatini güçlendirmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle hizmet kalitesinin seyircilerle etkileşim kurabilmek ve akılda kalıcı olabilmek için tesis hizmetlerinin iyileştirilmesi teknoloji dâhil tüm noktalara temas edebilmek kaliteli bir maç deneyimi için oldukça önemlidir. Bu çalışma Türkiye'de basketbol izleyiciliğinin artırılması için kulüplerin uygulayabileceği stratejik yaklaşımları ele alarak, spor yöneticileri ve akademisyenler için rehber niteliğinde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the match day experiences of basketball spectators through the example of Anadolu Efes and to develop applicable strategies for sports managers. For this purpose, keywords such as service quality and match experience were used. Despite the fact that basketball is a rapidly growing sport in Turkey, in order to increase spectator participation and ensure long-term fan loyalty, clubs need to focus not only on sporting success but also on fan management strategies. Within the scope of the research, the match day experiences of basketball spectators, the elements that shape the ties of Anadolu Efes fans with the club and the role of the service quality of sports facilities in the spectator experience were analyzed. The study was carried out based on a literature review and a comprehensive evaluation was made by examining academic studies on sports management, marketing strategies and fan psychology. The findings show that basketball viewership should be evaluated in a much broader context than athletic success. It is emphasized that sports clubs should strengthen their loyalty with modern facility management practices, social media strategies, audience satisfaction, and activities that increase fan interaction. In particular, improving facility services to be able to interact with the audience and be memorable, and being able to touch all points including technology are very important for a quality match experience. This study addresses the strategic approaches that clubs can apply to increase basketball viewership in Turkey and offers suggestions as a guide for sports managers and academics.