Tarihsel düşünme becerilerinin web 2.0 araçlarıyla geliştirilmesi
Developing historical thinking skills with web 2.0 tools
  1. Tez No: 962709
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Araştırmada, ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin tarih dersinde, Web 2.0 araçlarını kullanarak tarihsel düşünme becerilerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Araştırma hem nicel hem de nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir yaklaşım ile modellenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise araştırma, fenomenolojik bir desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 10. sınıfında öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubunda; 15 öğrenci, kontrol grubunda ise 15 öğrenci yer almıştır. Araştırma kapsamında, çalışma grubunda yer alan öğrencilere T.C. MEB Ortaöğretim 10. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programı'nda yer alan 2. ünite (Beylikten Devlete Osmanlı Siyaseti 1302-1453) doğrultusunda öğretim yapılmıştır. Bu süreçte Classtools, Artsteps, Canva, Comic Life ve Sutori gibi Web 2.0 araçları kullanılarak tarihsel düşünme becerilerini (tarihsel etik, tarihsel önem, tarihsel kanıt, tarihsel bakış açısı, değişim ve süreklilik, neden ve sonuç) geliştirmeye yönelik uygulamalar yapılmıştır. Kontrol grubunda ise herhangi bir uygulama yapılmamış olup sadece veri toplama araçları ile veri elde edilmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”ve Arslan ve Görgülü Arı tarafından geliştirilen“Web 2.0 Farkındalık Ölçeği”ön test ve son test olarak deney ve kontrol grubunda uygulanmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Çalışma Yaprakları”ve“Öğrenci Günlükleri”kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmada“Akademik Başarı Testi”uygulamasından elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için Mann-Whitney U, Wilxocon işaretli sıralar testleri gibi non-parametrik testler kullanılmıştır.“Web 2.0 Farkındalık Ölçeği'nden elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için bu verilerin analizinde ise ilişkisiz örneklem t-testi ve ilişkili örneklem t-testi gibi parametrik testler kulanışmıştır. Ön test sonucundan elde edilen verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol gruplarının ön test puanları ortalamaları arasındaki farkın Web 2.0 farkındalık düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülürken son test puanları incelendiğinde söz konusu ortalamaların deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Akademik Başarı testinde ise kontrol grubunda ve deney grubunda elde edilen sonuçlar, her iki grupta da öğretim sürecinin akademik başarıda anlamlı bir değişiklik oluşturmadığını göstermiştir. Nitel verilerin analizi sonucunda ise öğrencilerin, 20 puan üzerinden; tarihsel bakış açısı becerisi çalışma yaprağı görevinden ortalama ”15,73“ puan, tarihsel kanıt becerisi çalışma yaprağı görevinden ortalama ”16,2“ puan, tarihsel önem becerisi çalışma yaprağı görevinden ortalama ”16,6“ puan, neden ve sonuç becerisi çalışma yaprağı görevinden ortalama ”16,53" puan aldıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin etkinliklerle ilgili görüşlerini belirlemek için yazmış olduğu günlükler, analiz edildiğinde; faydalı, kalıcı, akıcı, ilgi çekici, keşfedici, öğretici, özgün, keyifli, güzel ve merak uyandırıcı buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin tarihsel düşünme becerilerinde gelişim gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma bulgalarına dayanarak; benzer çalışmaların farklı okul türleri, sınıf düzeyleri ve daha geniş örneklemlerle tekrarlanabileceği, tarih öğretiminde Web 2.0 araçlarıyla tarihsel düşünme becerilerinin geliştirilebileceği, farklı Web 2.0 araçlarıyla araştırmaların yapılabileceği, Web 2.0 araçlarının avantaj ve sınırlılıklarına göre planlamaların yapılabileceği, tarihsel düşünmenin ölçülmesinde açık uçlu ve performansa dayalı ölçme araçlarının kullanımın daha doğru sonuçlar verecebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to develop the historical thinking skills of 10th grade high school students in history class using Web 2.0 tools. The study was modeled using a mixed approach that combined both quantitative and qualitative methods. In the quantitative dimension of the study, a pre-test-post-test control group quasi-experimental design was used. In the qualitative dimension, the research was conducted using a phenomenological design. The study group consisted of 30 students enrolled in the 10th grade of a public school in Yenimahalle district, Ankara, during the 2023-2024 academic year. Fifteen students were in the experimental group and 15 students were in the control group. Within the scope of the research, the students in the study group were taught in accordance with Unit 2 (Ottoman Politics from Beylik to State 1302-1453) of the Turkish Ministry of National Education's 10th Grade History Course Curriculum. During this process, Web 2.0 tools such as Classtools, Artsteps, Canva, Comic Life, and Sutori were used to develop historical thinking skills (historical ethics, historical significance, historical evidence, historical perspective, change and continuity, cause and effect). No applications were made in the control group; only data collection tools were used to obtain data. As quantitative data collection tools, the“Academic Achievement Test”developed by the researcher and the“Web 2.0 Awareness Scale”developed by Arslan and Görgülü Arı were applied as pre-tests and post-tests in the experimental and control groups. As qualitative data collection tools, the 'Worksheets' and“Student Diaries”developed by the researcher were used. The analysis of the quantitative data obtained was performed using the SPSS 22.0 software package. Since the data obtained from the“Academic Achievement Test”did not show a normal distribution, non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon signed-rank test were used. Since the data obtained from the“Web 2.0 Awareness Scale”did not show a normal distribution, parametric tests such as the independent samples t-test and the dependent samples t-test were used in the analysis of these data. The analysis of the data obtained from the pre-test results showed that the difference between the mean pre-test scores of the experimental and control groups was not statistically significant in terms of Web 2.0 awareness level, while the analysis of the post-test scores revealed a statistically significant difference in favor of the experimental group. In the Academic Achievement test, the results obtained in the control group and the experimental group showed that the teaching process did not cause a significant change in academic achievement in either group. The analysis of qualitative data revealed that students scored an average of“15.73”points out of 20 on the historical perspective skill worksheet task, an average of“16.2”points on the historical evidence skill worksheet task, an average of“16.6”points on the historical significance skill worksheet task, and an average of“16.53”points on the cause and effect skill worksheet task. When analyzing the diaries written by the students to determine their opinions about the activities, it was concluded that they found them useful, lasting, fluent, interesting, exploratory, educational, original, enjoyable, beautiful, and intriguing. Based on these results, it was determined that the students showed improvement in their historical thinking skills. Based on the research findings, it was concluded that similar studies could be repeated with different school types, grade levels, and larger samples, that historical thinking skills could be developed in history education using Web 2.0 tools, that research could be conducted using different Web 2.0 tools, planning can be done according to the advantages and limitations of Web 2.0 tools, and the use of open-ended and performance-based measurement tools in measuring historical thinking may yield more accurate results.