Üniversite öğrencilerinde öz yeterlilik ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi
Investigating the mediating role of intolerance of uncertainty and difficulty in emotion regulation in the relationship between self-efficacy and psychological well-being in university students
  1. Tez No: 962711
  2. Yazar: FURKAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde öz yeterlilik ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada alt amaçlar olarak, bireylerin öz yeterlilik, psikolojik iyi oluş, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinin, sosyo-demografik veri formuyla elde edilen veriler nezdinde farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Gerçekleştirilen araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 238'i kadın, 231'i erkek üniversite öğrencisi olmak üzere 469 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sosyo-demografik Veri Formu, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği Kısa Formu (BTÖ-12) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu (DDGÖ-16) kullanılmış, veriler Google Forms aracılığı ile toparlanmıştır. Verilerin analiz sürecinde SPSS 27.0 paket programı ve Hayes PROCESS makro eklentisi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde öz yeterlilik ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of intolerance of uncertainty and emotion regulation difficulties in the relationship between self-efficacy and psychological well-being among university students. As secondary objectives, the study examined whether individuals' levels of self-efficacy, psychological well-being, intolerance of uncertainty, and difficulty regulating emotions differed based on data obtained from a sociodemographic data form. The study employed a correlational survey model. The sample consisted of 469 participants, including 238 female and 231 male university students. The data collection tools used in the study were the Socio-Demographic Data Form, General Self-Efficacy Scale, Psychological Well-Being Scale, Intolerance of Uncertainty Scale Short Form, and Emotion Regulation Difficulty Scale Short Form. The data were collected via Google Forms. SPSS 27.0 software and the Hayes PROCESS macro add-on were used in the data analysis process. The study found that intolerance of uncertainty and emotion regulation difficulties played a mediating role in the relationship between self-efficacy and psychological well-being. The findings were discussed in the context of the literature, and recommendations were made for future studies.