Korku sinemasında ırksal yabancılaşma ve toplumsal gerilim
Racial alienation in horror cinema and social thriller
  1. Tez No: 962729
  2. Yazar: CEM DENİZ KARAKOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ IŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Korku sineması, tarih boyunca toplumsal korkuların, bastırılmış travmaların ve kolektif bilinçdışının yansıması olmuştur. Kimi zaman doğaüstü varlıklarla, kimi zaman ise toplumsal düzenin tehditleriyle şekillenen bu tür, sinema tarihi boyunca farklı dönemlerde farklı kaygıları ele almıştır. Bu tür, yalnızca bireysel korkulara hitap etmekle kalmaz, aynı zamanda dönemin toplumsal gerilimlerini, kimlik krizlerini ve sistematik eşitsizliklerini de gözler önüne serer. Özellikle ırksal yabancılaşma ve sosyal korku, korku sinemasında önemli bir tema olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu temalar, izleyicinin bilinçdışı korkularına hitap ederken aynı zamanda toplumun mevcut sosyo-politik yapısını da eleştirmektedir. Filmler, ırksal kimliklerin toplum tarafından algılanışı, göçmenlik deneyimi, sistematik ırkçılık ve tarihsel travmalar gibi konulara farklı anlatım teknikleriyle yaklaşarak, korkunun toplumsal ve politik bir boyuta taşınmasına olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasında korku sinemasında ırksal yabancılaşmanın ve toplumsal gerilimin nasıl ele alındığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Amerika ve Avrupa sinemasından konuyla ilgili öne çıkan örnekler olan Get Out (2017), Candyman (1992 & 2021) ve His House (2020) filmleri üzerinden, korku ve gerilim türlerinin ırkçılık, toplumsal hafızanın inşası, asimilasyon süreçleri ve kolektif travmalar gibi kavramlarla nasıl ilişkilendirildiği incelenecektir. İkinci bölümde, araştırmanın sonuçlarına dayanarak yapılan İğne Düştüğünde isimli kısa film bu bağlamlarda değerlendirilecek ve örnek filmlerle karşılaştırılacaktır. Korku sinemasının toplumsal bir eleştiri aracı olarak nasıl işlev gördüğüne dair teorik bir çerçeve sunulacaktır. Irksal yabancılaşma ve korku arasındaki bağlantı, incelenen filmler üzerinden tartışılacaktır. Elde edilen bulgular ışığında, korku sinemasının günümüzdeki toplumsal meseleleri nasıl yansıttığına dair bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, horror cinema has remained outside of social fears, repressed traumas and collective consciousness. Sometimes shaped by supernatural beings and sometimes by threats from the social order, this genre has experienced different anxieties in different periods throughout the history of cinema. While this genre not only addresses individual fears, it also reveals periodic social tensions, identity crises and systematic inequalities. Racial alienation and social fear are particularly important themes in horror cinema. While these themes appeal to the unconscious fears of the audience, they also criticize the current socio-political display of society. By approaching different narrative techniques such as the perception of racial identities by society, the experience of immigration, systematic racism and traditional traumas, the films allow for the characteristics of fear to have a social and political dimension. This thesis analyzes how racial alienation and social tension are addressed in horror cinema. In the first part of the study, the films Get Out (2017), Candyman (1992 & 2021) and His House (2020), which are prominent examples of American and European cinema, are examined online and how horror and thriller genres are associated with concepts such as racism, the construction of social memory, assimilation and collective traumas. In the second part, the short film titled When The Stinger Falls will be evaluated based on this study and compared with sample films. A theoretical presentation was made on how horror cinema is used as a tool for social criticism. The connection between racial alienation and fear will be discussed through the films examined. The differences in the findings will be evaluated on how horror cinema reflects today's social problems.