Sınıf rehberlik programı bağlamında hazırlanan kök değerler eğitimi programının değer algısı üzerindeki etkisinin incelenmesi: Arifiye Anadolu İmam Hatip Kız Lisesi örneği
Examining the effect of the root values education program prepared in the context of class guidance program on value perception: The case of Arifiye Anadolu İmam Hatip High School
- Tez No: 962730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL YOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, imam hatip lisesi öğrencilerine uygulanan kök değerler bağlamında hazırlanan etkinlik planının öğrencilerin değer algıları üzerinde bir etkisinin olup olmadığı sınanmıştır. Öğrencilere uygulanan değer algılarını geliştirmek üzere hazırlanmış etkinliklerin onların değer algıları üzerinde olumlu bir etkisinin olup olmadığı incelenmektedir. Açıklayıcı sıralı karma desenin kullanıldığı bu araştırmada 2024-2025 eğitim öğretim yılında Sakarya ili Arifiye Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören 11.sınıf öğrencileri ile çalışılmıştır. Deney grubunu 14, kontrol grubunu ise 12 kız öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama Ocak 2025 – Nisan 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Uygulanması planlanan değer etkinlikleri programı hazırlanmış ve ardından çalışma grubu belirlenmiştir. Grupların seçiminde yansız atama yönteminden yararlanılmıştır. Uygulama öncesinde deney ve kontrol grubuyla İnsani Değerler Ölçeği ile ön-test ölçümü gerçekleştirilmiştir. Ön-test ölçümünün ardından deney grubu ile haftada 2 saat olmak üzere 10 hafta boyunca geliştirilen değer etkinlik programı uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubu ile herhangi bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. Uygulama ardından deney ve kontrol grupları ile son-test ölçümleri ve deney grubu ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma Sonucunda deney ve kontrol grubunun İnsani Değerler Ölçeği ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, son-test ölçümlerine göre grupların sorumluluk, dürüstlük ve hoşgörü alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Deney grubuyla gerçekleştirilen odak grup görüşmesi sonucunda öğrenciler için değerlerin anlamı, içten dışa uzanan güç: değer yolculuğu, değerler eğitiminin önemsenirliği ve vurgulanan değerler, günlük hayatta davranışın ahlakiliği, bireysel değerler ve tutarlı benlik, ortak bir gelecek inşası: sosyal değerlerle birlikte yaşamak, değer geliştirme etkinliklerine dair genel görüş temaları ortaya çıkmıştır. Elde edilen veriler, değerler eğitiminin tasarlanmasında ve verilmesinde ihtiyaç temelli ve bütüncül bir yaklaşımla yapılandırılması gerektiği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tested whether the activity plan prepared in the context of root values applied to imam hatip high school students has an effect on students' value perceptions. It is examined whether the activities prepared to improve the value perceptions of the students have a positive effect on their value perceptions. In this study, in which explanatory sequential mixed design was used, 11th grade students studying at Arifiye Anatolian Imam Hatip High School in Sakarya province in the 2024-2025 academic year were studied. The experimental group consisted of 14 female students and the control group consisted of 12 female students. The application was carried out between January 2025 and April 2025. At the end of the research, it was found that there was no significant difference between the pre-test scores of the experimental and control groups in the Human Values Scale, but according to the post-test measurements, the groups showed a significant difference in favor of the experimental group in the sub-dimensions of responsibility, honesty and tolerance. As a result of the focus group interview with the experimental group, the themes of the meaning of values for students, the power extending from the inside out: the value journey, the importance of values education and the values emphasized, the morality of behavior in daily life, individual values and consistent self, building a common future: living together with social values, and general opinion on value development activities emerged. The data obtained revealed that values education should be structured with a needs-based and holistic approach in the design and delivery of values education.