Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan kadınların iş ve aile hayatlarının değerlendirilmesi
Evaluation of work and family life of women working in pre-hospital emergency health services
- Tez No: 962748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Sosyal Hizmet, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Social Work, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan kadın sağlık çalışanlarının iş ve aile yaşamlarını dengeleme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle 24 saatlik nöbetler sırasında yaşanan zorluklar ve ailevi sorumluluklar arasındaki dengelemeye ilişkin güçlükler ele alınmıştır. Ayrıca, toplumsal cinsiyet rolleri ve kadınların iş gücüne katılımına yönelik algıların, iş-aile çatışmalarına etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma, Ankara ilinde İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı'na bağlı 112 acil sağlık istasyonlarında görev yapan rasgele örneklem yöntemiyle 200 kadın sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiş, veriler anket yöntemiyle toplanarak SPSS 25.0 programı kullanılarak frekans ve yüzde ilişki testi içinde ki kare ile analiz edilmiştir. Çalışmada sadece Ankara örneklemi ele alınmış ve nicel veriyle sınırlandırılmıştır. Bulgular, kadın çalışanların %76.5'inin 24 saatlik nöbet sonrasında tam olarak dinlenemediklerini ve bu nedenle de geleneksel ailevi sorumlulukları arasında denge kurmakta zorlandıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, toplumsal bakış açılarının kadınların profesyonel yaşamlarını şekillendirdiği belirlenmiştir. Çalışma sonunda, iş-aile yaşamı dengesinin güçlendirilmesi için esnek çalışma saatleri, psikososyal destek mekanizmaları ve fırsat eşitliği politikaları önerilmiştir. Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanı kadınlar üzerine yapılan ilk nicel çalışmalardan biri olan bu çalışmanın alınacak ve uygulanacak politikalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the processes of balancing work and family life of female healthcare workers working in pre-hospital emergency healthcare services. In particular, the difficulties experienced during 24-hour shifts and the difficulties related to balancing family responsibilities were addressed. In addition, the effects of perceptions of gender roles and women's participation in the workforce on work-family conflicts were evaluated. The research was conducted with 200 female healthcare workers working in 112 emergency healthcare stations affiliated to the Provincial Health Directorate Emergency Health Services Presidency in Ankara province with a random sample method. Data were collected with a survey method and analyzed with chi-square within the frequency and percentage relationship test using SPSS 27.0 program. Only the Ankara sample was considered in the study and it was limited to quantitative data. The findings revealed that 76.5% of female workers could not fully rest after 24-hour shifts and therefore had difficulty in balancing their traditional family responsibilities. In addition, it was determined that social perspectives shaped women's professional lives. At the end of the study, flexible working hours, psychosocial support mechanisms and equal opportunity policies were suggested to strengthen the work-family life balance. It is thought that this study, which is one of the first quantitative studies conducted on women pre-hospital emergency health services workers in Türkiye, will contribute to the policies to be adopted and implemented.