Kişisel sınır kavramının gelişiminde psikoterapi alımının rolü
The role of psychotherapy in the development of the concept ofpersonal boundary
- Tez No: 962749
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikoterapinin kişisel sınır gelişimi üzerindeki rolünün incelenmesidir. Kişisel sınır kavramı, bir bireyin kendi değerlerini koruma arzusu ile dış dünyaya uyum sağlayabilmek için kurduğu dengeyi ifade eder. Daha sağlıklı ilişkiler yürütebilmek ve psikolojik refahı yüksek tutabilmek için kişisel sınır bilincinin olması ve yaşama entegre edilmesi önemlidir. Kişisel sınır gelişimi için bazen profesyonel destek alımı gerekli olabilmektedir. Literatürde direkt olarak psikoterapinin sınır gelişimine etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanmadığı için bu konuda bir araştırma yapılması gerekli görülmüştür. Araştırma; 18 yaş ve üzerinde, psikodinamik ekolde en az 6 ay psikoterapi almış, 7'si kadın 1'i erkek olmak üzere 8 katılımcı ile yürütülmüştür. Verilerin toplanma aşamasında demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme sorularından yararlanılmıştır. Yüz yüze nitel görüşmeler yapılarak yürütülen araştırmadan elde edilen veriler MaxQDA Analytics Pro 2024 programı kullanılarak derinlemesine analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, psikoterapi alımının katılımcıların kişisel sınırlarını geliştirmelerine olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir. Araştırma bulguları, literatürdeki bilgiler ve araştırmalar doğrultusunda tartışılarak psikoterapinin, bireylerin kişisel sınırlarını daha iyi tanımlama ve koruma becerilerini artırdığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore the role of psychotherapy in the development of personal boundaries. The concept of personal boundary refers to the balance that an individual establishes in order to adapt to the external world with the desire to protect their own values. In order to maintain healthier relationships and to keep psychological well-being high, it is important to have awareness of personal boundaries and integrate into life. Professional support may sometimes be necessary for personal boundary development. Since there is no study directly examining the effect of psychotherapy on border development in the literature, it was considered necessary to conduct a study on this subject. The study was conducted with 8 participants over the age of 18, who received psychotherapy for at least 6 months in the psychodynamic ecole, 7 women and 1 male. During the collection phase of the data, the demographic information form and semi-structured interview questions were used. The data obtained from the research conducted through face-to-face qualitative interviews was analyzed with an in-depth analysis method using the MaxQDA Analytics Pro 2024 program. The results obtained show that participating in psychotherapy has a positive effect on participants development of personal boundaries. The research findings are discussed in line with the information and research in the literature, revealing that psychotherapy increases the ability of individuals for better identify and to protect their personal boundaries.