20.yy Rus edebiyatı roman ve hikayelerinde çocuk karakterlerin psikanalitik yaklaşımla incelenmesi
Analysing child characters in novels and storys 20th century Russian literature with psychoanalytic approach
  1. Tez No: 962747
  2. Yazar: EBRU ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
XX.yy. Rus edebiyatında çocuk karakterlerin psikalanitik yöntemle incelenmesi tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Çocuk karakterler üzerinden topluma ve edebiyata yansımasını ele almak tezimizin amacını oluşturdu. Çalışmayı yaparken toplumun çocuklara bakış açısının eserlerdeki çocuk karakterlere de yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Tez ele alınırken psikanalitik yaklaşımdan faydalanılmıştır. Çalışma kendi içinde üç ana bölümden oluşur. Birinci bölümde Psikanalitik yaklaşımın temsilcilerinden Freud, Jung ve Lacan'ın psikanalize dair görüşleri ele alınır. İkinci bölümde Rus edebiyatında çocuk fenomeninin Rusya'daki tarihi gelişimini incelenir. Üçüncü bölümde ise çocuk fenomeninin psikanaliz ve edebiyatla olan ilişkisi ve Rus toplumunda bulduğu karşılık üzerinden incelenir. Çalışmada çocuk karakterlerin incelendiği eserlerden İvan Bunin'in Arsenyev'in Yaşamı ölüm, Vladimir Bogomolov'un İvan nefret, Maksim Gorki'nin Çocukluğum inanç, Marina Halfina'nın Üvey Anne adlı eserinde ise yetimlik teması üzerinde durulur. Çalışmamızın sonucunda çocuk karakterler üzerinden yapılan psikanalitik incelemeyle, toplumun içinde bulunduğu döneme ve ideolojiye göre idealize etmeye çalıştığı normların çocuk fenomenine bakışı şekillendirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The psychoanalytic analysis of child characters in Russian literature of the 20th century is the subject of this thesis. The aim of thesis is to examine the reflection of society and literature through child characters. While conducting the study, it was concluded that society's perspective on children is reflected in the child characters in the works. Psychoanalytic approach was utilized in this thesis. The study consists of three main parts. In the first part, the views of Freud, Jung and Lacan, the representatives of the psychoanalytic approach, on psychoanalysis are discussed. In the second and third parts, the relationship of the child phenomenon with psychoanalysis and literature is analyzed through the historical process and its response in Russian society. Among the works in which child characters are analyzed in the thesis, Ivan Bunin's Arsenyev's Life of Death, Vladimir Bogomolov's Ivan Hate, Maksim Gorky's My Childhood Faith, and Marina Halfina's Stepmother focus on the theme of orphanhood. As a result of the psychoanalytic analysis of the child characters, it was concluded that the norms that society tries to idealize according to the period and ideology it is in, shape the view of the child phenomenon.