Güneş'te gözlenen uzun süreli gama ışını parlamaları üzerine bir araştırma
A study on long duration gamma-ray flares observed on the sun
  1. Tez No: 962779
  2. Yazar: CEREN NUR ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE FUNDA BOSTANCI GÜVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Güneş parlamaları, Güneş atmosferinde gerçekleşen ani enerji salınımları ile hem termal hem de termal olmayan süreçlerin birlikte gözlendiği karmaşık olaylardır. Bu çalışmada, özellikle Uzun Süreli Gama Işını Parlamaları (Long Duration Gamma-Ray Flares, LDGRFs) olarak sınıflandırılan olaylar ile standart parlamalar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Fermi/GBM verileri kullanılarak farklı sınıflardaki Güneş parlamalarının tayfsal özelliklerini belirlemek ve atımlı ile kademeli azalan fazlardaki model parametrelerinin zaman içindeki evrimini analiz etmektir. Bu kapsamda üç uzun süreli (FLSF20121023, FLSF20130411, FLSF20121127) ve üç standart (SF20141220, SF20140402, SF20110216) parlamanın detaylı tayfsal analizi gerçekleştirilmiştir. Her bir parlama için termal (vth) ve termal olmayan (1pow ve thick2) en yaygın foton modelleri uygulanmış, model parametrelerinin ortalama değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, uzun süreli parlamalarda çoğunlukla birden fazla termal olmayan bileşenin aynı anda modele dahil edilmesi gerekmiş, bu da karmaşık ivmelenme süreçlerine işaret etmiştir. Buna karşılık standart parlamalarda çoğunlukla tek bir modelin yeterli olduğu görülmüştür. Parametrelerin ortalama değerleri sınıflar arasında belirgin bir farklılık göstermemekle birlikte, zaman içindeki evrimleri ve model geçiş dinamikleri, sınıflar arasındaki olası yapısal farklılıkları anlamada daha açıklayıcı bir rol oynamıştır. Bu çalışma, LDGRF olaylarının daha iyi anlaşılmasına katkı sunmakta, aynı zamanda tayfsal analizlerin faz bazlı yaklaşım ve model evrimleriyle değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Solar flares are complex phenomena in the solar atmosphere, characterized by sudden energy releases in which both thermal and non-thermal processes are simultaneously observed. This study presents a comparative analysis between events classified as Long Duration Gamma-Ray Flares (LDGRFs) and standard flares. The primary aim of the study is to determine the spectral characteristics of solar flares of different classes using Fermi/GBM data, and to analyze the temporal evolution of model parameters during the impulsive and gradual decay phases. In this context, detailed spectral analyses were performed for three LDGRFs (FLSF20121023, FLSF20130411, FLSF20121127) and three standard flares (SF20141220, SF20140402, SF20110216). For each flare, the most commonly used photon models were applied: the thermal model (vth) and the nonthermal models (1pow and thick2), and the average values of the model parameters were calculated. The results indicate that, in most LDGRFs, more than one non-thermal component had to be included simultaneously in the model, implying more complex acceleration processes. In contrast, a single model component was generally sufficient for standard flares. While the average parameter values did not exhibit significant differences between the flare classes, the temporal evolution of the parameters and the model transition dynamics played a more decisive role in interpreting potential structural differences between them. This study contributes to a better understanding of LDGRF events and highlights the importance of evaluating spectral analyses in a phase-based framework with attention to model evolution.