Değişken kesitli esnek manipülatörün titreşim kontrolü
Vibration control of variable section flexible manipulator
- Tez No: 962800
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR UYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mekanizmalarda, robotik uygulamalarda ve elektromekanik sistemlerde kullanılan esnek manipülatörler belirli görevleri yerine getirirken esneklikleri nedeniyle titreşirler. Bu titreşimler konum, hız ve ivme gibi kinematik değişkenlerin amaçlanan değere istenen zamanda ulaşmasını önleyebilmektedir. Bu istenmeyen titreşimleri önlemek ve istenilen yörüngeyi takip etmek amacıyla kontrol yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, dönen değişken kesitli esnek manipülatörün konum ve titreşim kontrolü sınır kontrol yöntemiyle incelenmektedir. Manipülatörün dönme hareketini sağlayan ankastre ucunda bulunan motor vasıtasıyla bir kontrol torku ve aktüatör bağlı olan serbest ucundan bir kontrol kuvveti uygulanmaktadır. Çalışmada esnek manipülatör elastik Euler-Bernoulli kirişi olarak modellenmektedir. Kirişin geometrik özelliklerinin eksenel yönde değiştiği kabul edilmektedir. Öncelikle, Hamilton ilkesi kullanılarak hareket denklemleri ve sınır şartları elde edilmiştir. Ardından tork ve kuvvet girişiyle oluşturulan kontrolörün yakınsama ve kararlılığı Lyapunov yöntemiyle gösterilmiştir. Hareket denklemleri Sonlu Farklar Yöntemi kullanılarak çözülmüş ve manipülatörün çökme, çökme hızı, dönme açısı ve dönme açısı hızları parametrik olarak incelenmiştir. Bu kinematik değişkenler üzerinde orantı kontrol kazancı, türev kontrol kazancı, göbek atalet momenti ve kesit geometrik değişkenlerinin etkisi incelenmiştir. Değişken kesitli manipülatör ile sabit kesitli manipülatörün açısal konum ve çökme değerlerinin kıyaslanarak kesit değişiminin kontrol parametreleri üzerinde etkisini olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Flexible manipulators used in mechanisms, robotic applications, and electromechanical systems vibrate due to their flexibility while performing certain tasks. These vibrations can prevent kinematic variables such as position, velocity, and acceleration from reaching their intended values at the desired time. Control methods have been developed to prevent these undesirable vibrations and ensure they follow the desired trajectory. In this study, the position and vibration control of a rotating variable-section flexible manipulator is investigated using the boundary control method. A control torque is applied via a motor located at the fixed end of the manipulator, which provides the rotational motion, and a control force is applied at the free end, which is connected to an actuator. In this study, the flexible manipulator is modeled as an elastic Euler-Bernoulli beam. The beam's geometric properties are assumed to vary in the axial direction. First, the equations of motion and boundary conditions were derived using Hamilton's principle. Then, the convergence and stability of the controller generated with torque and force input were demonstrated using the Lyapunov method. The equations of motion were solved using the Finite Difference Method, and the manipulator's deflection, deflection speed, roll angle, and roll angle speed were parametrically analyzed. The effects of proportional control gain, derivative control gain, hub moment of inertia, and cross-sectional geometric variables on these kinematic variables were investigated. The angular position and deflection values of the variable cross-sectional manipulator and the fixed cross-sectional manipulator were compared to demonstrate the effect of cross-sectional variation on control parameters.