Üriner inkontinanslı kadınlarda dinamik nöromüsküler stabilizasyon'un inkontinans şiddeti, pelvik taban kuvveti ve yaşam kalitesine etkisi
The effectiveness of dynamic neuromuscular stabilization on incontinence severity, pelvic floor strength and quality of life in women with urinary incontinence
  1. Tez No: 962806
  2. Yazar: DİLAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN ÇAKMAK REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Üriner inkontinans yönetiminde pelvik taban kas eğitimi (PTKE), birinci basamak tedavi yaklaşımlarından biridir. Son yıllarda, intraabdominal basınç regülasyonu ve postüral stabiliteyi hedefleyen Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) yöntemi de bütüncül bir egzersiz yaklaşımı olarak dikkat çekmektedir. Amaç: DNS eğitiminin stres tipi üriner inkontinansı (SÜİ) olan kadınlarda inkontinans şiddeti, pelvik taban kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini, PTKE ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek. Yöntem: Çalışmaya, SÜİ tanısı almış 18–65 yaş arası 52 kadın dahil edilmiş ve eşit sayıda iki gruba ayrılmıştır (Grup 1: DNS, Grup 2: PTKE). Egzersizler 12 hafta boyunca 2 gün/hafta fizyoterapist eşliğinde, 3 gün/hafta ev programı şeklinde gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmeler; inkontinans şiddeti (İnkontinans Şiddet İndeksi- İŞİ, 24 saatlik Ped Testi, Üriner Günlük), pelvik taban kas kuvveti (dijital palpasyon), yaşam kalitesi (King Sağlık Anketi) ve tedavi memnuniyeti (Global Değişim Ölçeği) ile yapılmıştır. Veriler SPSS 24.0 programında analiz edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Pelvic floor muscle training (PFMT) is one of the primary treatment approaches in the management of urinary incontinence. In recent years, Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS), which targets intra-abdominal pressure regulation and postural stability, has emerged as a comprehensive exercise approach of interest. Purpose: This study aims to compare the effects of DNS training with PFMT on the severity of stress urinary incontinence (SUI), pelvic floor muscle strength, and quality of life in women diagnosed with SUI. Methods: The study included 52 women aged 18-65 diagnosed with SUI, divided equally into two groups (Group 1: DNS, Group 2:PFMT). Exercises were conducted under the supervision of a physiotherapist 2 times/week, with additional home programs 3 times/week over a period of 12 weeks. Assessments were based on incontinence severity (Incontinence Severity Index - ISI, 24-hour Pad Test, Urinary Diary), pelvic floor muscle strength (digital palpation), quality of life (King's Health Questionnaire), and treatment satisfaction (Global Rating of Change Scale). Data were analyzed using SPSS 24.0-software (p0.05).