Tüberküloz hastalarında tele hemşirelik yöntemiyle desteklenen solunum egzersizleri eğitiminin ve izlemin dispne ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of tele-nursing supported respiratory exercise education and monitoring on dyspnea and quality of life in tuberculosis patients
- Tez No: 962824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Tüberküloz Hastalarında Tele-Hemşirelik Yöntemiyle Desteklenen Solunum Egzersizleri Eğitiminin ve İzlemin Dispne ve Yaşam Kalitesine Etkisi Amaç: Bu araştırma, tüberküloz hastalarına tele-hemşirelik yöntemiyle uygulanan yapılandırılmış solunum egzersizleri eğitimi ve izleminin, hastaların dispne düzeyi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Çalışma yarı deneysel desende, ön test-son test tek grup tasarımında planlanmıştır. Bir verem savaş dispanserine kayıtlı, araştırmaya katılma kriterlerini sağlayan ve gönüllü olan 54 tüberküloz hastası ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler; Hasta Tanıtım Formu, Dispne-12 TR Ölçeği, MILQ, LCGYAÖ, Tele-Hemşirelik İzlem ve Değerlendirme Formları ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan kitapçık ve videolarla diyafram solunum, büzük dudak solunum ve öksürme egzersizini içeren yapılandırılmış eğitimle dört hafta eğitim verilmiş; sonrasında hastalar sekiz hafta boyunca mesaj ve telefon görüşmeleriyle düzenli olarak izlenmiştir. Tüm katılımcılara ilk görüşmede ölçekler uygulanarak ön test yapılmış, 12 haftanın sonunda son test değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımlı gruplarda t-testi, Anova testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Tele-nursing Supported Respiratory Exercise Education and Monitoring on Dyspnea and Quality of Life in Tuberculosis Patients. Objective: This study was conducted to determine the effect of structured respiratory exercise training and follow-up, delivered via tele-nursing, on the dyspnea levels and quality of life of tuberculosis patients. Material and Methods: The study was planned with a quasi-experimental, single-group pre-test-post-test design. The study was completed with 54 tuberculosis patients who were registered at a tuberculosis dispensary, met the inclusion criteria, and voluntarily participated. Data were collected using the Patient Information Form, the Dyspnea-12 TR Scale, MILQ, LCADL and Tele-nursing Follow-up and Evaluation Forms. A four-week structured training program, including diaphragmatic breathing, pursed-lip breathing, and coughing exercises, was delivered using a booklet and videos prepared by the researcher. Subsequently, patients were regularly monitored for eight weeks via text messages and phone calls. All participants completed a pre-test using the scales during the initial interview, and a post-test evaluation was performed at the end of the 12-week period. In addition to descriptive statistics, the paired samples t-test,Anova test and the Wilcoxon Signed-Rank Test were used for data analysis.