Üç boyutlu ağ dengelemesi ve GPS koordinatları ile karşılaştırılması
Three dimensional network adjustment and the compering with GPS coordinates
- Tez No: 96285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇ BOYUTLU AĞ DENGELEMESİ VE GPS KOORDİNATLARI İLE KARŞILAŞTIRILMASI Gürol KONYALIOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabiiim Dalı Danışman : Doç.Dr. Cevat İNAL 2000, 98 Sayfa Jüri: Prof. Ömer H. TOMBAKLAR Doç.Dr. Cevat İNAL Yrd.Doç.Dr. Ayhan CEYLAN Klasik yöntemde nirengi noktalarının koordinatları ve yükseklikleri ayrı ayrı belirlenir. Ölçülen doğrultu ve kenarların dengelenmesi ile noktaların iki boyutlu koordinatları hesaplanır. Noktaların yükseklikleri ise geometrik nivelman ölçüleri ya da trigonometrik nivelman ölçüleri dengelenerek belirlenir. Günümüzde GPS yöntemi ile noktaların üç boyutlu koordinatları kolaylıkla belirlenebilmektedir. Bu çalışmada seçilen 6 noktalı bir test ağmda doğrultu, kenar ve düşey açılar B.Ö.H.Y. Yönetmeliğine göre ölçülmüştür. Projeksiyon düzlemine indirgenmiş ölçülerle ;> İki boyutlu ağ dengelemesi > Trigonometrik nivelman ağı dengelemesi > Üç boyutlu ağ dengelemesi yapılmıştır. Dengeleme sonucu hesaplanan koordinatlar GPS koordinatları ile karşılaştınlmıştır. ANAHTAR KELİMELER : GPS, Üç Boyutlu Ağ Dengelemesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms Thesis THREE DIMENSIONAL NETWORK ADJUSTMENT AND THE COMPERING WITH GPS COORDINATES Gürol KONYALIO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cevat İNAL 2000, 98 Page Jury : Prof. Ömer H. TOMBAKLAR Assoc. Prof. Dr. Cevat İNAL Assoc.Prof.Dr. Ayhan CEYLAN In the triangulation with classical method, point coordinates are calculated for height and plane separately. Using measured angles and distances in adjustment, the plane coordinates of points are only computed. The height of the points are obtained by using one of the both methods which are geometric leveling or trigonometric leveling. Nowdays 3D coordinates of surveying points can easely be determined by using GPS. In this study, horizontal and vertical angles and distances in a test network with 6 points were measured according to the rules of B.Ö.H.Y. regulations. With the measurements reduced to progection plane ;> 2D Network adjustment > Trigonometric leveling network adjustment > 3D Network adjustment were done. The results obtained from the adjustments were then compared with each other and GPS results. KEY WORDS : GPS, 3D Network adjustment.