Sivil hava aracı işletenin sorumluluğu
Responsibility of the civil aircraft operator
  1. Tez No: 962876
  2. Yazar: MELDA DALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ DEMİRBOĞA, PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN, DOÇ. DR. NURCİHAN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sivil Havacılık, Law, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma sivil havayolu ile gerçekleştirilen yolcu ve bagaj taşımacılığı faaliyetlerinden doğan hukukî sorumlulukları, hem sözleşmeye dayanan (akdî) sorumluluk hem de sözleşme dışı (akit dışı) sorumluluk kapsamında ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, taşıyıcının sözleşmeden doğan sorumluluğu ile hava aracının işletilmesinden kaynaklanan ve üçüncü kişiler ile yolcuların uğradığı zararlar bakımından işletenin sözleşme dışı sorumluluğunu ayrıntılı biçimde incelemektir.Üç ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, sivil havayolu taşımacılığı kavramı genel hatlarıyla ele alınarak; bu taşıma türünün tanımı, tarafları, tarihsel gelişimi ve sivil hava aracı işletenlerin temel sorumlulukları, sivil hava aracının işletilmesi sonucu ortaya çıkan ve taşıyıcı ile taşınan arasında kurulan hukuki ilişki kapsamında işletenin sorumluluğu, hukuki niteliği ve şartları üzerinde durularak taşıma eylemini gerçekleştiren kimselerin üçüncü kişi konumunda kimselerin meydan getirdiği zararlardan ötürü sorumluluğu hususu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, sivil havayolu ile yolcu taşımacılığı faaliyetinden doğan zararlar çerçevesinde taşıyıcının, yolcuya karşı sözleşme ilişkisi kapsamında doğan hukukî sorumluluğu incelenmiştir. Bu kapsamda, ulusal ve uluslararası mevzuat hükümleri ile yolcunun veya bagajın hukuki durumuna ilişkin taşıyıcının yükümlülükleri ve bunların hukuki niteliği analiz edilmiştir.Son bölümde ise, önceki bölümlerde ele alınan maddi hukuk yönleri tamamlayıcı nitelikte olacak şekilde, bu sorumlulukları ortadan kaldıran sebepler değerlendirilerek, yargılama usullerine değinilmiştir. Dava türleri, taraf değişiklikleri, mahkemelerin görev ve yetkileri ile birlikte usul hukukuna ilişkin süreler ulusal yargılama kuralları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the legal liabilities arising from passenger and baggage transportation activities carried out by civil airlines within the scope of both contractual liability and extra-contractual liability. The main objective of the study is to examine in detail the contractual liability of the carrier and the extra-contractual liability of the operator for the damages incurred by third parties and passengers arising from the operation of the aircraft.In the first part of the study, which consists of four main sections, the concept of civil air transportation is discussed in general terms; the definition of this type of transportation, its parties, its historical development and the basic responsibilities of the operators of civil aircraft are evaluated. In the second part, the legal liability of the carrier to the passenger within the scope of the contractual relationship within the framework of damages arising from civil air passenger transportation activities is analyzed. In this context, the provisions of national and international legislation and the obligations of the carrier regarding the legal status of the passenger or baggage and their legal nature are analyzed.In the third part, the liability of the operator within the scope of the legal relationship established between the carrier and the passenger arising from the operation of the civil aircraft, its legal nature and conditions are emphasized, and the liability of the persons who perform the act of transportation for the damages caused by third parties is evaluated. In the last chapter, the reasons that eliminate these responsibilities are evaluated, complementary to the substantive law aspects discussed in the previous chapters, and then proceeded to the procedural aspects of the proceedings. The types of proceedings, changes of parties, jurisdiction and competence of the courts, as well as procedural deadlines are discussed in the lihgt of national prodecural rules.