Dehidrasyon ve rehidrasyon düzeyinin diş rengi üzerindeki etkisinin farklı renk ölçüm teknikleri ile kantitatif olarak değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of the effect of dehydration and rehydration level on tooth color using different color measurement techniques
- Tez No: 962881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Diş rengi seçimi, dehidrasyon ve rehidrasyonla ilgili değişiklikler nedeniyle restoratif diş hekimliğinde önemli bir klinik zorluktur. Bu klinik çalışma, farklı diş fotoğrafçılığı teknikleri kullanılarak farklı diş dehidrasyon ve rehidrasyon seviyeleri arasındaki renk değişimlerini nicel olarak izlemeyi amaçlamıştır. Gereçler ve Yöntem: Üst sağ orta kesici dişin renk değerlendirmeleri kontrol metodu olarak hibrit tip klinik spektrofotometre (RayPlicker; RP), dental fotoğraf kiti (DP) ve mobil dental fotoğraf kiti (MDP) kullanılarak yapıldı. Çapraz polarizasyon filtresi (CP) ve beyaz denge kartı (WB) da DP ve MDP ile kombinasyon halinde kullanıldı. Bu nedenle, sekiz farklı fotoğraf tekniğinin (DP, DP-WB, DP-CP, DP-WB-CP, MDP, MDP-WB, MDP-CP ve MDP-WB-CP) etkinliği araştırıldı. Dehidrasyon (başlangıçta, 1, 2, 3, 5 ve 15. dakikalarda) ve rehidrasyon (30, 60. dakikalarda ve 24. saatte) sırasındaki renk ölçümleri tüm tekniklerle gerçekleştirildi. Renk değişimleri (∆E00*), sonuçların başlangıç değerleriyle karşılaştırılması ile CIEDE2000 formülüne göre hesaplandı. Bulgular: Dehidrasyon sırasındaki RP değerlerine göre, 3. dakikaya kadar olan renk değişimleri algılanamaz düzeyde (∆E
Özet (Çeviri)
Objective: Dental color selection is an important clinical challenge in restorative dentistry due to the alterations related to dehydration and rehydration. This clinical study aimed to quantitatively monitor the color changes between different levels of tooth dehydration and rehydration using different dental photography techniques. Materials and Methods: Color assessments of the right central incisor were performed using a hybrid-type clinical spectrophotometer (RayPlicker; RP) as control, a dental photography kit (DP), and a mobile dental photography kit (MDP). Cross-polarization filter (CP) and white balance card (WB) were also used in combinations with DP and MDP. Therefore, the effectiveness of eight different photography techniques (DP, DP-WB, DP-CP, DP-WB-CP, MDP, MDP-WB, MDP-CP, and MDP-WB-CP) were investigated. The color measurements during dehydration (at initial, 1, 2, 3, 5, and 15 min) and rehydration (at 30, 60 min, and 24 h) were performed with all techniques. Color changes (∆E00*) were calculated according to the CIEDE2000 formula by comparing the outcomes with the initial values. Results: Regarding the dehydration values by RP, the color changes until the 3rd min were imperceptible (∆E